tekenen. Eveneens met ingang van hetzelfde schooljaar wordt in de 3e en de 4e klas van de le sectie 'Het gesproken en geschreven Fransch' van Amaux gebruikt. Na groot succes op de broederscholen wordt in 1912 voor de le sectie de leesplank van Becker ingevoerd ('aap, roos, zeef,...'), behorend bij de leesmethode 'Ik lees al' van Jos M. Reijnders en N. Doumen. (Het is de katholieke tegenhanger van de methode Hoo- geveen met het 'aap, noot, mies,...'.) Ook hier is men zo ingenomen, dat in 1913 aan de 3e sectie eveneens deze methode met het klassikale leesbord en de kleine leesplankjes wordt ingevoerd. Sommige leden van de 'Commissie voor de Schoolkinderen' van de St. Willibrordusstichting waren zelfs in de wolken over de resultaten van deze nieuwe methode'. 'Door deze methode leerden de leerlingen zeer vlug de letters.', meldt de Schoolcommissie. In 1916 wederom vernieuwing: Voor het rekenonderwijs gaat men over op 'Stap voor stap' van L. Bernards, terwijl voor het lezen 'Morgenrood' en 'Katholiek Leven' worden aangeschaft. En alle veranderingen blijken goed te vol doen. 100 Betreffende het geschiedenisonderwijs blijkt dat uitsluitend de periode van de Batavieren tot en met het graventijdperk wordt behandeld. Zeer tot ongenoegen van de Schoolcommissie. Pas vanaf de eeuwwisseling komt, na herhaalde gesprekken met het hoofd ook de nieuwere geschiedenis aan bod. 101 Tot slot een bloemlezing uit de verslagen van de Schoolcommissie als illustratie van de inhoud van de diverse vakken: okt 1896, 3e sectie, 6e klas: 'Een beschouwing over het leenstelsel, waarover later een opstel op lei werd gemaakt.' okt 1896, le sectie, 6e klas: 'De geschiedenis die behandeld werd liep van de Batavieren tot de graven. De aardrijkskunde liep bijna uitsluitend over Zuid- Holland.' okt 1897, 3e sectie, 2e klas: 'Het rekenen ging over de getallen tot 100.' okt 1897, 3e sectie, 6e klas: 'Het leerboek rekenen was voor de hoogste klasse te laag. De gewone breuken waren nog niet behandeld.' okt 1899, 2e sectie, 4e klas: 'Het metrieke stelsel werd goed gekend.' dec 1900, 2e sectie, 5/6e klas: 'Men behandelde de aardrijkskunde van België. Voor natuurkunde werd de barometer behandeld.' dec 1903, 3e sectie, 6e klas: 'De aardrijkskunde van Europa werd behandeld. De geschiedenis liep over Karei V en de kruistochten en bestond in hoofdzaak uit het vragen van jaartallen.' feb 1904, le sectie, 7/8e klas: 'Uit een frans leesboek werd goed vertaald, daarna werd grammatica be handeld.' dec 1904, 3e sectie, 2e klas: 'Het lezen beperkte zich nog tot woorden van één lettergreep.' 67

Scyedam | 1989 | | pagina 35