'ik lees al zei lies. kun jij het ook? of ben je nog dom? kijk eens wat staat daar? ik lees hetjou voor. hoor maar: lies is zoet. kijk het staat er echt. lies lies! wat ben jij een guit!'. Schrijven deden we toen nog met een griffel en een lei. Toch leerden we ook spoedig in een schrift schrijven. De merklap van mevrouw E.Poolman-Rebers, die zij maakte in 1915 in de 2e klas van de Mariaschool. Het monogram LR slaat op haar meisjesnaam Lies Rebers. Ook kregen we handwerken. Daar stonden de nonnen om bekend. Het merklapje, dat hierbij wordt afgebeeld, maakte ik al in de 2e klas, 7 jaar oud, in 1915. Zangles kregen we van Zr. Adolphine, die ook handwerkles gaf. Bij de zangles leerde je alleen liedjes, geen noten. We hadden geen gymnastiek, maar een maal per week kon voor een gul den op zaterdag gymnastiek worden gevolgd in het gebouwtje aan de Buitenhaven weg waar nu het VW-bureau is. In de derde klas kregen we al franse les. Onze school werd ook wel franse school ge noemd, omdat ze zo vroeg met die taal begonnen. In de hogere klassen kregen we meer vakken en ook wat huiswerk. Meestal deden we dat op 't laatste nippertje op de stoepen van de Thomasschool. Deze jongensschool lag naast onze school. De jon gens mochten voor schooltijd wel op de speelplaats spelen en werden angstig van de meisjes apart gehouden. Dinsdag- en vrijdagochtend was er kindermis in de Havenkerk. Voor zover ik me her inner hadden we onder schooltijd wel bijbelse geschiedenis maar geen gods dienstles, daar moesten we voor naar de 'leerling' in het gebouwtje rechts van de havenkerk. Dat gaf pastoor Verhoeven, die ons ook opleidde voor de eerste en voor de plechtige communie. De zusters mochten alleen voor de bruidjes zorgen. Van thuis mochten we, toen we in de hoogste klassen zaten, ook zwemmen. Dat was 72

Scyedam | 1989 | | pagina 40