deze niet allen op de school in de Dwarsstraat konden worden ondergebracht, werd tijdelijk naar deze school, met nog gasverlichting en kolenkachels, uitgeweken tot de nieuwe school gereed zou zijn. In deze eerste klas, met als onderwijzeres mej. Van der Meulen, werd nog zoals op vele andere op een lei geschreven; de griffeldoos en het sponzendoosje - waarin de ge bruikelijke erwt - waren de attributen die je zelf moest meebrengen. Aangezien ik links was, terwijl er uitsluitend rechts mocht worden geschreven, werd mijn linkerhand aan de leuning van de bank vastgebonden. Thuis hoefde ik hier niet over te klagen, want mijn moeder vond dat linkse gedoe maar een stom gezicht en mocht ik o.a. bij het schoenenpoetsen evenmin mijn linkerhand gebruiken. Deze Spartaanse opvoeding heeft er inderdaad toe geleid dat ik rechts ben blijven schrijven en bij vele dingen nu beide handen kan gebruiken. Uit deze eerste klas is mij niet veel bijgebleven. Dat wij aan het einde van dit eerste leerjaar naar een geheel nieuwe school zouden gaan, zal de gemoederen wel danig hebben beziggehouden, temeer daar deze midden in de Gorzen lag waardoor de afstand huis-school aanzienlijk klei ner zou worden. School en omgeving De nieuwe school telde 12 klassen, waarvan 6 op de beganegrond met een kamer voor het hoofd van de school - in de toenmalige terminologie bovenmeester genoemd - en 6 klassen op de eerste verdieping. De ingang bevond zich in het midden van het gebouw met het hier tegenoverliggende trappenhuis. Het hoofd van de school, de heer J. Schuurmans, had geen eigen klas en nam af en toe een lesuur van de leerkrachten over. Hij stond meestal als de bel ging bij de aanvang van de school, bij de deur en wij moesten als jongens, die toen bijna alle maal een pet droegen, bij het passeren netjes onze petjes afnemen. Van zijn vertellin gen bij Vaderlandse geschiedenis aan de hand kleurrijke wandplaten met zee- en veldslagen, konden wij echt genieten. Hij kon de beelden zo levendig uitbeelden, dat het leek alsof je er zelf was bij geweest. Het is opvallend dat er in een periode van 10 jaar niet minder dan 5 nieuwe lagere scholen werden gebouwd namelijk: In 1910 school F op de Singel (enkele jaren geleden gerenoveerd) In 1914 school G in de Huijsmanstraat In 1916 school A op het Oude Kerkhof (in 1983 gesloopt) In 1917 school B in de Zwartewaalsestraat (in 1988 gesloopt) In 1919 school I op het Edisonplein (in 1986 ingericht voor bewoning van kleine gezinnen) Dat deze nieuwbouw niet alleen het gevolg was van de toeneming van het aantal leer lingen blijkt wel uit onderstaande cijfers. In 1910 bedroeg het inwonertal 32.500 en het aantal geboorten 1000, terwijl deze getal len in 1920 resp. 40.500 en 1300 waren. Blijkbaar dienden enkele scholen ter vervanging van verouderde gebouwen. De Openbare scholen werden toen nog aangeduid met een letter uit het alfabet en on ze school had de letter B; pas na de Tweede Wereldoorlog kregen de scholen namen van mensen die zich voor onderwijs verdienstelijk hadden gemaakt. 38

Scyedam | 1989 | | pagina 6