raven en S. Hijman, voor klasse C: de heren Ir. C. Houtman, Ir. A. Knape en S.S. Vies jr. In de daarop vogende bestuursvergadering werd de heer Ir. C. Houtman tot voorzitter gekozen en de heer B.G. Hoogendam tot onder-voorzitter, terwijl de heer J.H. v. Lin den van den Heuvell het secretariaat waarnam, daarin bijgestaan door de heer C.H. Scheffers als administrateur. De vereniging was begonnen met 584 leden, 16 minder dan de steeds voorgestelde 600 leden. De vereniging ontving dus bij de oprichting nog een 5.840,-- aan entree-gelden. Dit geld bleef echter eigendom van de leden en met bijdragen van al de leden had men op 31 december 1925 - na betaling van de abon nementskosten - reeds een saldo van 7.215,55 waarvan 6.000,-- was ingelegd op de spaarbank en 1.215,55 op de postrekening van de vereniging. De vereniging, die statutair 5 jaar zou bestaan, heette 'Coöperatieve Telefoonvereeni- ging'. Het Streeknet voor de Beneden-Maas 'U.A. Schiedam'. Reeds in het begin bleek dat in een grote behoefte werd voorzien. Op een willekeurige dag in november 1924 hadden 394 gesprekken plaatsgevonden, van Schiedam naar Rotterdam 218 gesprekken en van Rotterdam naar Schiedam 176 gesprekken. Op de eerste werkdag na de openstelling bereikte het aantal gesprekken een totaal van 6375. Het bleek dus al op de eerste dag hoe noodzakelijk het was dat deze vereni ging tot stand gekomen was. Velen zullen die eerste dag benut hebben om zo maar eens naar een zakenrelatie, of naar familie en kennissen te bellen. Stond in art.3 van de statuten van het doel der vereniging, de bevordering der stoffelijke belangen van haar leden was, er werd graag gebruik van gemaakt. DE RESULTATEN Na de openingsdag met 6375 gesprekken bleek wel dat het werkelijk geen nieuwtje was. Dit kwam overduidelijk naar voren bij de opname van de aantallen over de laat ste twee maanden van 1925. In november werden er vanuit Schiedam 75.209 aanslui tingen met Rotterdam tot stand gebracht en van Rotterdam naar Schiedam 59.818. In de maand december was het aantal van Schiedam naar Rotterdam enigszins ge daald tot 72.071, daarentegen was het aantal gesprekken van Rotterdam naar Schie dam gestegen tot 65.722. Gemiddeld kwam dit neer op 4646 gesprekken per dag, het geen 11 keer zoveel was als voorheen. Over het algemeen bleek men zeer tevreden te zijn over het functioneren van de vereniging. Teneinde de leden zo veel mogelijk te gerieven was door de vereniging met de admini stratie der posterijen en telegrafie een regeling getroffen, waardoor de gelden aan of door de vereniging verschuldigd werden geïnd en betaald door het Post- en Telegraaf kantoor, terwijl de jaarlijkse contributie werd afgeschreven van het bij de toetreding betaalde entreegeld. Door deze regeling werden de administratiekosten van de vere niging tot een minimum beperkt. De vereniging werd op de aangepaste wijze bijna dagelijks terzijde gestaan door de direkteur en de commies van het Post- en Telegraaf kantoor te Schiedam. Het bleef goed gaan met de coöperatie en dit bleek ook uit het feit dat er in 1926 al 625 leden waren. In 1926 werden er weer meer gesprekken over en weer gevoerd. Het ver- 90

Scyedam | 1989 | | pagina 14