mmiMi ls0L<0tt gggj De Groenelaan ca 1920. Links is nog net de winkel van van der Meer Schoep zichtbaar. rust stellen dat het karakter van de gorzenwijk en speciaal van de Groenelaan er de reden voor is, dat vele winkeliers zich hier lang konden handhaven. We zien dat bij voorbeeld bij slagerij Maan, die al meer dan 100 jaar bestaat, waarvan bijna 85 jaar in de Groenelaan. Zo zijn er meer namen die in elk geval van voor de 2e wereldoorlog stammen. Van de ze nog bestaande bedrijven noemen we de winkel van van der Vlies waarvan 'Bram- metje' nog met de hondenkar langs de huizen ging, drogisterij van der Sman, de meubelzaak van Schneider, alsook de zaken van Huizer en Hakor. De voor oud- gorzenaren welbekende maar verdwenen namen zijn: Mak van de schoenwinkel, Mak de kruidenier, van de Mast de drogist, Dobbelaar voor boeken en Bokhorst voor speelgoed, Bas de Wild en Jaap Vellekoop voor vis, Toon Klepke en Emiel van der Drift voor groente, Bossers en de Goedkope Winkel voor lingerie, brood van Jan Ver hagen en chocolade bij van Buuren of Jamin. Deze laatste zaak had een prachtig Jugendstil interieur dat gelukkig bewaard is gebleven en nu een eethuisje op de Grote Markt/Lange Kerkstraat siert. En alle SW-aanhangers kochten hun fiets bij Jan Soomers. Ook zullen de ouderen zich nog wel de varkensfokkerij van Thijs van Geijl herin neren op de hoek van de Ridderkerksestraat. Als deze zijn beesten ging voederen dan was dat op grote afstand goed te horen. Ook aan de bakkerij van Van der Meer Schoep zijn niet onverdeeld gunstige herinneringen verbonden. Deze bakkerij stond tussen de Sommelsdijksestraat en de Berendinastraat met de winkel in de Groe nelaan. Tot in de vijftiger jaren werd hier brood gebakken. Als het opstoken van de 104

Scyedam | 1989 | | pagina 28