Redactioneel Deze zomer-Scyedam opent met een omvangrijk artikel van C. Pluijm over de oprichting van de coöperatieve telefoon vereniging 'Het Streeknet voor de Beneden-MaasDeze vereni ging moest een interlokale telefoonverbinding Schiedam- Rotterdam financieel mogelijk maken. In 1890 was er name lijk wel een lokaal net, maar direkt telefoneren met Rotter dam was onmogelijk. Voor een interlokaal gesprek moesten verschillende telefonistes een verbinding tot stand brengen, wat veel tijd kostte. Vele Schiedamse bedrijven verloren klan ten omdat zij telefonisch haast onbereikbaar waren voor op drachtgevers buiten Schiedam. Na de oprichting van de tele- foonvereniging kwam het Streeknet tot stand en was in 1925 een direkte verbinding met Rotterdam mogelijk. Dat het streeknet een groot succes was, bleek wel uit de reusachtige stijging van het aantal gesprekken. Een bedrijf dat ongetwijfeld belang had bij een direkte tele foonverbinding met Rotterdam was de Anker- en kettingfa- briek aan de Buitenhavenweg. Herman Noordegraaf be schrijft in het kort enkele herinneringen van Joop Advocaat, die als in de dertiger jaren enkele maanden als voorslager in de kettingsmederij werkte. W.F. Frederiks neemt ons mee voor een rondje centrum in de jaren twintig. Daarbij vestigt hij onze aandacht vooral op vis: de vismarkt, een viswinkel, een visserboot en de visafslag. W.P. Rook gaat naar een ander, kleurrijk, stadsdeel: de Gor zen Eind september wordt na een reconstructie de Groenelaan feestelijk heropend. Naar aanleiding hiervan beschreef stratenkenner Rook de ge schiedenis van deze belangrijke laan in de Gorzen. 79

Scyedam | 1989 | | pagina 3