betalen zouden dan tegen verminderd tarief als deelnemer kunnen toetreden. De uitslag van de enquête van de Kamer van Koophandel was bedroevend. Van de 800 abonnees zonden er 626 hun kaart terug en het aantal voor- en tegenstanders woog tegen elkaar op. Het waren weer de bedrijven P.S.Engering en M. van Emden, die zich afzonderlijk aan de Kamer richtten, met het uitdrukkelijke verzoek om de zaak niet te laten rusten en toch nog alle mogelijke middelen te blijven aanwenden, opdat tenminste de Schiedamse handel - zij hetdan ook desnoods tegen een hoger ta rief - aan een direkte aansluiting op het Rotterdamse net geholpen kon worden. ACTIES De circulaire van de Kamer van Koophandel had meer pennen in beweging gebracht. Er verschenen ingezonden stukken in de krant van voor- en tegenstanders. Volgens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel was het resultaat van de stemming voornamelijk het gevolg van agitatie onder de middenstanders, die wegens de ma laise gekant waren tegen iedere verhoging van uitgaven, welke niet dadelijk winst zouden opleveren. Zij wisten de voorgestelde regeling niet naar juiste waarde te schatten. De schrijvers van de ingezonden stukken in de krant - meestal anoniem - stelden ar tikelen samen om toch maar niet over te gaan tot vereniging van de beide telefoonnet ten, omdat zij vonden dat deze vereniging geen 60 procent verhoging waard was. Zij stelden dan ook de ontvangers van de circulaire voor, de kaart wel terug te zenden, maar daar slechts te vermelden 'tegen vereniging'. Van de zijde van de middenstan ders vond men dat bij een goed beleid in zaken de grootst mogelijke zuinigheid moest worden betracht en er naar gestreefd moest worden, de onkostenrekening niet on nodig op te voeren. Soms werd er, ook weer door middel van een ingezonden stuk, ge reageerd op zo'n artikel, soms door voor- en tegenstanders van de vereniging. Eén van de voorstanders omschreef duidelijk dat men goed in het oog moest houden, dat de telefoonverbinding in kwestie een zeer groot belang voor ieder was en dat het een stad als Schiedam toch alles waard moest zijn om door een direkte verbinding met Rotterdam, dag en nacht, zondag incluis, met geheel Nederland en met omlig gende landen telefonisch contact te kunnen hebben. Bij een nader onderzoek bleek de samensteller van dit artikel een werknemer te zijn van de handelsmaatschappij voorheen firma M. van Emden, een van de grootste voorstanderrs van het streeknet. In de Kamer van Koophandel werd er voorgesteld een technisch ambtenaar van het Departement van Waterstaat uit te nodigen om in een vergadering van de Kamer deze zaak nog eens te belichten. Ook werd er weer contact opgenomen met het Schiedams gemeentebestuur, hetgeen resulteerde in het opnieuw benaderen van alle telefoon abonnees, nu door het gemeentebestuur via een circulaire. Bij deze circulaire was een formulier gevoegd waarop men kon invullen of men wel of niet als telefoonabonnee gehandhaafd wenste te blijven. De eerste reactie op deze circulaire kwam weer van de kant van de middenstanders. De besturen van de drie middenstandsverenigingen verzochten in een advertentie in de krant, de biljetten pas te willen verzenden, nadat deze gemeentelijke circulaire nog eens in de binnenkort te houden vergadering van de drie plaatselijke verenigingen 85

Scyedam | 1989 | | pagina 9