ter. Op 1 januari 1897 ging het bureau van J. Odé, dat de uitgave van de Schiedamsche Courant in 1873 had overgenomen, aan de Boterstraat 70 over in handen van een zoon van de stichter van De Maasbode, H.J.C. Roelants. Die stichter, was toen bij na zeventig jaar oud. Noten 1. Sedert enige tijd verricht ik een wetenschappelijk studie naar de historie van de 'grote', Rotterdamse Maasbode. Daarbij stuitte ik onlangs op het bestaan (hebben) van de Schiedamse krant van die naam. Mochten onder de lezers dezes personen zijn die kennis hebben over de voormalige eigenaren of perso neelsleden van de Rotterdamse Maasbode dan kom ik graag met hen in contact. Hans Vermeulen, Hoogstraat 151b, 3111 HE Schiedam, telefoon: 4264939. 2. Deze Van Dijk zou later een nog belangrijker rol in het Schiedamse openbare leven vervullen. In 1845 had hij zijn uitgeverij/drukkerij opgericht. Enkele jaren na zijn huwelijk in 1850 met een dochter van de latere burgemeester Knappert (1854-1866, van de B.K. laan) werd hij eerste burger van buurgemeente Oud en Nieuw Mathenesse. Deze omvatte globaal het gebied dat zich nu uitstrekt van de Koemarkt tot aan het Rotterdamse Marconiplein aan weerszijden van de Rotterdamse dijk. Hij voegde aan zijn naam 'van Ma- tenesse' toe en promoveerde in 1866 tot burgemeester van Schiedam, welke gemeente per 1 januari 1868 Van Dijks vorige bestuursgebied annexeerde. In dat jaar trok hij zich uit zijn aan de Grote Markt 8 geves tigde bedrijf Van Dijk en Comp.' terug. Pieter Jacob van Dijk van Matenesse zou Schiedam 28 jaar lang op omstreden wijze besturen. 122

Scyedam | 1989 | | pagina 10