HET HOFJE VAN BELOIS Wim Snikkers Veel steden in ons land en in België zijn bekend om hun hofjes. Schiedam heeft ook zijn hofjes: het bekende Proveniershuis, voortgekomen uit een leprooshuis en het Hofje van Belois, ook nu nog bestaand, zij het op de huidige lokatie sinds 1926. De meeste hofjes zijn gesticht door vermogende particulieren, de oudste dateren uit de middeleeuwen. Door een bedrag, of renten van bezittingen beschikbaar te stellen, kon men liefdadigheid bedrijven en ook de goede naam van de stichter laten voort leven. In menig regentenkamer bleef de stichter vanaf zijn of haar portret een stille ge tuige van wat er zoal besproken werd door de regenten. De regenten, de bestuurders, de eersten waren altijd vrienden van de stichter of 'van des fondateurs' bloede. De functie was soms erfelijk. Het voormalig hofje (foto: C.J. Steenbergh in: Buiten 1929) De Heer van Belois, een heerlijkheid bij Brouwershaven, was Hubrecht Corsten. Deze verzocht in 1589 de Vroedschap (bestuurders) van Schiedam om een stuk grond om daarop 12 huisjes voor 'schamele ende arme luyden' te doen bouwen. Deze Cor sten (er bestaan meer schrijfwijzen van de naam) was geboren poorter van Schiedam, zijn familie kwam waarschijnlijk uit Brouwershaven. Vermoedelijk was hij betrok ken bij het haringbedrijf, in die dagen zeer belangrijk voor Schiedam. Het hofje kwam op het terrein van het voormalig St. Annaklooster, dat wat nu de Noordmolen straat heet. Het is een paar maal uitgebreid, in 1888 stonden hier 29 huisjes. Dezelfde 123

Scyedam | 1989 | | pagina 11