Soort berichten. Men wil informatie verstrekken over gewigtige vraagstukken, die in ons Vaderland of daarbuiten aan de orde van den dag zijn. De uitgever verklaart zijn stap tot uitgave van het weekblad als uitvloeisel van de totstandkoming van de Gemeentewet van 1851. Hij constateert dat nu bijkans elke aanzienlijke gemeente haar orgaan heeft. De Maasbode moet zo'n orgaan worden voor alle steden die in de kop van het blad worden vermeld: Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg, Brielle en Hel- levoetsluis. Het lijkt een forse pretentie. Elk nummer van het weekblad zal beginnen met een hoofdartikel over een be langwekkend onderwerp van algemeen, gewestelijk of plaatselijk belang. Vervolgens zal een overzicht worden gegeven van staatkundige aangelegenheden, binnenlandse en buitenlandse. Bij de binnenlandse berichten zal speciaal aandacht zijn voor die plaatsen, waar het blad verschijnt; dat nieuws wordt door correspondenten aldaar verzameld. Hieronder vallen met name de verslagen van de vergaderingen van ge meenteraden. Want, zo stelt de redactie, Openbare beraadslagingen moeten de ingezete nen aansporen, met een nauwlettend oog de handelingen na te gaan van de vertegenwoordi gers, die zij naar de raadzalen hebben afgevaardigd. Verder zal aandacht worden besteed aan zaken, die typisch zijn voor de handels- en nijverheidsstad Schiedam: naast berichten over landbouw bericht men over visse rij, scheepsvaart, handel en beurs- en marktberichten. Ook gaat de krant de mutaties van de Burgelij ke Stand publiceren. Opvallend is verder, dat een rubriek Ingezonden Stukken wordt geopend. Geheel in de geest van de liberale Grondwet van 1848, met zijn nadruk op vrijheid van druk pers en meningsuiting, krijgen de lezers de mogelijkheid hun ideeën kenbaar te ma ken. Van tijd tot tijd worden de abonnees met een Bijvoegel over een belangwekkend onderwerp verblijd als ook een 'Verslag van den Gemeente-raad te Schiedam'. Ook gaat het blad op de achterzijde gelegenheid-geven tot adverteren. Naast de abonnementsgelden moet dit de tweede inkomstenbron worden. Roelants zelf is veelvuldig op deze achterpagina te vinden om de bij hem uit te geven boeken en bro chures aan te prijzen. De beginselen. En wat nu onze beginselen aangaat, staan wij onpartijdigheid en onafhan kelijkheid voor. De eigenaar wil bijdragen aan de belangen van koning en vaderland en toont zich een aanhanger van de grondwet van 1848. En vervolgens verwoordt men perfect het voorzichtige handelsliberalisme, dat zo typerend zal zijn voor de komen de decennia. Het is een langer citaat waard: 'Ons stelsel is dat der gematigd constitutionelen: handhaving van Orde en Wet, bevesti ging van ware Vrijheid, geen blind ministerialismus; geen loutere toejuiching van re gering of bestuurders; maar, aan den andere kant, geene voortdurende, onafgebrokene stelselmatige tegenkanting. Geen achteruitgang, maar ook geen ondoordachte stappen, geen te snelle vooruitgang. Verbetering en herstel waar dit slechts mogelijk is, doch eerst dan, wanneer dit op goede grondslagen kan plaatshebben. Waar ontwikkeling van Han del en Nijverheid mogelijk is, zullen wij die ondersteunen en trachten te bevorderen, maar ook te dien opzigte blijven voorzigtigheid en beleid aanbevolen 119

Scyedam | 1989 | | pagina 7