Dit weekblad was in 1847 gesticht door P.J. van Dijk en eveneens van liberale ('neutrale') signatuur. Later zou het blad twee maal en vervolgens drie maal per week uitkomen. Per 1 juli 1869, toen het dagbladzegel werd afgeschaft, zou het dagblad worden, voorlopig het enige plaatselijke van de stad. Vanaf dat moment vermeldde de kop: 'Verschijnt dagelijks uitgezonderd Dingsdag'. Van Dijk had zich ruim een half jaar daarvoor als directeur teruggetrokken; hij had inmiddels andere zaken aan zijn hoofd.2 Wèl zal Roelants doorgaan met het uitgeven van de 'Handelingen van den Ge meenteraad van Schiedam' voor de prijs van één cent per bladzijde. Hij beveelt dit ge schrift van harte aan zijner waarde medeburgers aan. Wat nu de diepere oorzaak van de opheffing van De Maasbode is geweest valt uit het verhaal van Roelants niet op te maken. Het meest waarschijnlijke is, dat de belang stelling van abonnees en advertenteerders niet groot genoeg was om naast de Schie- damsche Courant te blijven voortbestaan. Zowel wat de beginselen als wat de aard van de berichtgeving betreft vertoonde De Maasbode een sterke gelijkenis met de zes jaar oudere collega-concurrent. In zijn proefnummer van vrijdag 26 februari 1847 stelt Van Dijk zijn toekomstige lezers dezelfde zaken in het vooruitzicht, die in 1853 door Roelants zullen worden aangekondigd. Nadrukkelijk vermeldt hij dat zijn uitgave tot stand is gekomen 'Met goedkeuring van het Edel Achtbaar Bestuur dezer stad,' toen geleid door burgemees ter S. Rijnbende (1844- 1851). Van'beginselen'rept hij niet, maar het wordt snel duide lijk dat het de liberale geest is die de redactie bij haar berichtgeving inspireert. In die periode wil dat zeggen: een zo neutraal mogelijke nieuwslevering en zich onthouden van politiek commentaar. Vermoedelijk was er in die periode in onze stad geen ruimte voor twee soortgelijke nieuwsbladen. Want hoewel de 'Bode' zich niet, als de 'Courant', uitsluitend op Schie dam richtte was het toch primair een Schiedams blad. Het publiceerde in het meren deel Schiedams nieuws werd in Schiedam gedrukt en bevatte vooral Schiedamse ad vertenties. Daarbij was de krant buiten onze stad ook nog duurder dan daar binnen. Beide bladen richtten zich op de hogere sociale lagen van de stad en stemden hun taalgebruik en berichtgeving daarop af. Zij waren bestemd voor de gegoede en gelet terde burgerij en zeker niet voor de werkende stand. Kennelijk had die potentieel geïnteresseerde toplaag aan één liberaal nieuwsblad genoeg. De Maasbode sloeg dus niet genoeg aan, anders was een commercieel ondernemend man als Roelants er on getwijfeld mee doorgegaan. Dat de door hem gestichte drukkerij en uitgeverij haar belangstelling voor het doen verschijnen van een krant zou blijven behouden blijkt een aantal decennia la- 121

Scyedam | 1989 | | pagina 9