Van der Burg te Schiedam voortzetten. Afstammelingen van de tak van 'Over 't Water' wonen nog steeds te Schiedam-Kethel. Comelis van der Burg behoorde als rooms-katholiek kerkelijk tot de seculiere statie Kethel maar onderhield evenals zijn voorouders nauwe banden met de paters Domi nicanen te Schiedam. Hij ligt in een graf in de N.H. Kerk te Kethel begraven Uit de inventaris van 97 foliovellen lang volgt thans de beschrijving van de boerderij en de levende have alsmede van andere eigendommen. MINUTIEUZE BESCHRIJVING VAN DE BOERDERIJ MET INBOEDEL 'Artikel I Zekere woning, koestal, tuyn en barg en varkenshok, alsmede vijf mergen drie honderd roeden zoo weg als hooyland, alles staande ende gelegen annex den anderen in de 's Gravenlandsche polder onder de heer- lijkheyd van het Nieuwland, belent ten zuyden de Schiedamsche Schie, ten noorden het toepad van het 's Graveland, ten oosten Comelis van der Velden, en anderen en ten westen de Noordvest der Stad Schiedam'. Voorts bezit Comelis van der Burg (1711-1777) 'den opstal van een dubbele varkenshok', 'Zeker opstal van een varkenshok', 'Nog een opstal van een varkenshok', alsmede zes morgen land in Nieuwland en ander onroerend goed te Oud-Mathenesse en Schiedam gelegen, schepenschuldbrieven van de stad Schiedam en het dorp Voorburg, onderhandse obligaties, schulderkenningsakten, uitstaande vorderingen op boeren wegens geleverde varkens, kalveren en spoeling te Leiden, in Noord-Brabant, 's-Gravenhage en Poeldijk, Rotterdam, Overschie en den Hoorn en wegens geleend geld aan zijn schoonzoon, Abraham Huijgen (1742-na 1 aug. 1808), en zijn broer, Dirk Dirksz. van der Burg Sr. (1712-1784) te Oud- Mathenesse, een aan deel in een Groenlandvaarder (een twee en dertigste part) en aan contant geld f 5.136 en 16 penningen maar uit artikel 25 betreffende de 'Meubilaire goederen en klederen' valt de indeling van de boerderij en de in ventaris te lezen. Op een enkel punt heb ik de tekst niet kunnen ontcijferen. De indeling gaat van boven naar beneden en begint: 'Artikel 25 op de kleerzolder een vaste bedstede daarvoor groene saye gordyne met een rabat daarop een bed en peuluw drie kussens met bonte slopen twee lakens drie wollen dekens een bankje vijf kleerstokken een kleerbak een mans broek twee slaapmantels met een baaytje een kist met klederen van Dirk van der Burg als een sargie kant rokje een blauw damaste hemdrok met zilvere knopen een witte dito met zilvere knopen een dito zonder knopen en een gezondheyd op de voor bovenkamer een geverft cabinet daarop vier porceleine kommen en een zuyker potje daarin le plank een doos, daar in de volgende goederen van de weduwe, als vijf mutzen een neusdoek met kant een paar lubben een vaste bedstede daarvoor catoene gordijnen en rabat daarop een bed en peuluw drie kussens met slopen twee lakens drie wolle dekens een spiegel vier stoelen de matten op de vloer op de agter bovenkamer twee tafels een tafelkleed en servet 17

Scyedam | 1990 | | pagina 17