REDACTIONEEL Zestien jaargangen verschijnt Scyedam nu al weer. Talloze auteurs beschreven de af gelopenjaren het historisch wel en wee van onze stad. De bronnen zijn nog lang niet uitgeput; aktes, kranteartikelen, foto's en memoires zullen nog velen stof geven voor nieuwe artikelen over Schiedam. Zo kreeg Wim Snikkers informatie en foto's van een nakomeling van kurkenfa- brikant Van den Toorn voor zijn artikel over de geheel uit Schiedam verdwenen kurkenindustrie. De uitvinding van de boekdrukkunst omstreeks 1440 in Mainz, heeft ervoor gezorgd dat behalve geestelijken ook andere bevolkingsgroepen toegang kregen tot ge schreven informatie. Otgier Pieterszoon Nachtegael was de eerste drukker van Schie dam. Aan het einde van de vijftiende eeuw drukte hij Joannes Brugmans Vita Lydwi- ne'. Frank Noordegraaf beschrijft in zijn artikel een drietal andere werken die door Nachtegael in Schiedam zijn gedrukt. Mr. dr. V.A.M. van der Burg putte de informatie voor zijn bijdrage uit de boedelinven taris van Cornelis Dirkszn. van der Burg. Uit deze boedelinventaris kunnen wij op maken wat een welgestelde achttiende eeuwse boer bezat. Zo weten wij dat in zijn keuken o.a. een 'kopere koffykan' stond en dat zijn weduwe 'veertien mantels en vijf japonne' bezat. Straatnamen zijn vaak historische namen. Wim Rook nam alle Schiedamse straat namen op in zijn boek Van Schie, Dam en Schiedam'. In deze Scyedam een interview met Wim Rook. Uit de memoires van Jan Stout, een onderwijzer die aan het einde van de vorige eeuw op een Schiedamse school lesgaf, publiceren wij het eerste deel over de lagere school tijd van Stout. Een oude rubriek krijgt weer een vervolg. Rien van de Loo beschrijft in Historie Ac tueel panden aan de Singel, Tuinlaan en Lange Haven. Zoals ik boven schreef verschijnt Scyedam zestien jaar. Sinds september 1984 voer ik de eindredactie. Na vijfjaar wordt het tijd dat een ander, met nieuwe inzichten, deze taak overneemt. Wim Snikkers, die al sinds enkele maanden deel uitmaakt van de re dactie, zal nu ook het eindredacteurschap overnemen. Lezers, ik dank U voor Uw getoonde belangstelling en Uw artikelen. Hanneke van der Velden 3

Scyedam | 1990 | | pagina 3