Hendrik Christiaan Smit is 12 december 1857 hier ter stede overleden, oud zijnde bij na 68 jaren en gewoond hebbende in de Lange Kerkstraat no. 33. Volgens zijn overlij densadvertentie zou de zaak door zijn weduwe op dezelfde voet worden voortgezet. Daarin werd zij ter zijde gestaan door haar oudste dochter Maria Smit, die tevens winkelierster was. Dan had zij nog twee dochters, die religieuzen werden: in welke congregatie is ons niet bekend. Genoemde Maria Smit schijnt na het overlijden van haar moeder, de weduwe Smit-Lis, de kurkensnijderij voortgezet te hebben, daarbij ter zijde gestaan door een zoon van een kurkenfabrikant. Dit blijkt uit de overlijdens advertentie van Maria Smit, die alhier 27 november 1889 is overleden, oud zijnde 72 jaren en 10 maanden en gewoond hebbende op de Dam. In een dankbetuiging voor de grote belangstelling bij het overlijden van genoemde Maria Smit ondervonden en voorkomende in de 'N.S.C.' van 8-9 december 1889, staat het volgende genoteerd: De kurkenzaak zal door den heer E. Offerman onder zijne firma worden voortgezet. Hem dankende voor de edele behandeling, onze dierbare Zuster betoond, bevelen wij hem beleef delijk in de gunst van hare clientèle aan Bovenstaande aanbeveling en overdracht van de zaak was ondertekend door de bei de religieuzen GJ. Smit en M.J. Smit, die zoals wij reeds boven opmerkten ons verder niet bekend zijn. Onder de familienaam Smit ontmoeten wij als kurkenfabrikant een Johannes Lambertus Gerardus Smit, roomskatholiek en 15 april 1832 te Schiedam geboren. In het adresboek van 1887 staat hij genoteerd als kurkenfabrikant, wonende op de Schie no. 8. Nadien wordt zijn naam in de registers niet meer genoemd. Wij ge loven niet dat hij een zoon was van bovengenoemde Hendrik Christiaan Smit. Familie Offerman Wij komen nu aan de familie Offerman als kurkenfabrikanten en noemen dan aller eerst de grootvader van bovengenoemde E. Offerman: Lambertus Offerman. Deze was primo februari 1787 alhier gedoopt bij de paters Dominicanen. Hij trad 31 augus tus 1812 alhier in het huwelijk met Elisabeth Petronella Fern, geboortig van Venlo. Als korenwijnstoker is hij 21 juli 1866 alhier overleden. Zijn zoon, Hendricus Offer man, geboren te Schiedam 30 januari 1813, trad in deze stad 18 juni 1840 in het huwe lijk met Catharina Steens, die 20 januari 1812 alhier was geboren. In het register van patenten staat Hendricus Offerman genoteerd als kurkenfabrikant, wonende in de Noordmolenstraat no. 84, houdende ongeveer twee knechten. Dat was in 1851. Drie jaren later verhuist hij en begint dan tevens een bierhuisaffaire naast zijn kurkenfa- brikatie. Hendricus Offerman is 22 september 1887 binnen deze stad overleden. Een dochter van hem, Elisabeth Petronella Offerman, geboren te Schiedam 27 juli 1845, trad alhier in het huwelijk met Joannes Cornelis Vredebregt, mede binnen deze stad geboren, en aldus kwam de kurkenindustrie in de familie Vredebregt terecht. Een zoon van bovengenoemde Hendricus Offerman was: Everardus Offerman, om streeks 1847 te Schiedam geboren. Hij kwam, zoals wij reeds boven schreven, in de zaak van wijlen Hendrik Chr. Smit, maar verplaatste de kurkenmakerij van de Lange Kerkstraat no. 31 naar de. Damlaan no. 50. Hoewel het aantal knechten bij hem werk zaam in de jaren 1889 en 1890 op acht kan worden geschat, geloven wij niet, dat na dien dit aantal vermeerderd is geworden, omdat de brandersindustrie na laatst genoemd jaar in dalende lijn was. Een van zijn knechten vierde in 1899 zijn veertig jarig jubileum en de 'N.S.C.' van 9 december 1899 schreef over dit jubileum het volgende: 9

Scyedam | 1990 | | pagina 9