rij op de Noordvest. Ook deze vergadering was druk bezocht. Er waren zo'n tweehon derd mensen gekomen in verband met een pijnlijk gerucht. Het SDAP- orgaan 'Voor waarts' had geschreven dat het communistische raadslid F. was overgegaan naar het fascisme. F. sprak dit tegen in een toespraak die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. Hij was en bleef communist. Hoe anders zou het lopen... Kort daarna trad F. namelijk toe tot de NSB. Dat gaf een grote deining. Voor de com munisten was F. een verrader net als enige andere communisten die eveneens naar de NSB waren overgegaan. Maar ook bij de NSB zag men de overgang van F. niet zonder argwaan. Zo kwam op een propaganda-avond op 21 februari 1934 de vraag naar diens politieke zwenking aan de orde. De spreker op die avond, Overwijn, vroeg zich af waarom deze zich niet zou kunnen verbeteren. F. zag nu volgens hem in dat hij langs de weg van het nationaal-socialisme iets voor de arbeiders kon bereiken. Ook buiten de stadsgrenzen trok de zaak-F. de aandacht. F. was namelijk spreker op eer^NSB-vergadering in Amsterdam. Uit de krant hebben we de volgende sfeertekening 'De zaal was stampvol en toen de heer F. het woord nam, werd hij door een groot aantal communisten uitgejouwd: vrouwen krijschten en de mannen riepen in koor: weg met den verrader! Het duurde geruime tijd voor de heer F. zich weer verstaanbaar kon maken; telkens laaide het lawaai weer op. Er werd geroepen: wat verdien je bij de NSB? Toen de orde-commandanten en re chercheurs wat rust hadden weten te scheppen, beantwoordde de heer F. die vraag met: 'Vijftig gulden voor deze spreekbeurt. En dan krijgt ik ook nog evenveel van ir Mussert en van een rijken Rotterdammer!' Later deelde hij mee dat dit natuurlijk maar een grapje was: hij doet alles uit overtuiging en ontvangt van de NSB geen cent! Tijdens de rede van den ex-communist ontstond nog een schermutseling in de zaal en werden klappen uitgedeeld. Enige bezoekers werden naar buiten gewerkt en toen er politie in uniform in de zaal verscheen, werd het wat rustiger, maar nu en dan laaide de herrie toch weer op'. Toen de vergadering beëindigd werd, hieven de communisten de Internationale aan en riepen de NSB-ers: Hou zee! Behalve de reeds genoemde propaganda-avonden, vermelden we nog de volgende: Op 2 november 1933 en 8 maart 1935 sprak wederom Vlekke Op de eerste avond stelde Vlekke de corporatieve staatsidee tegenover de parlemen taire staat en deed hij een felle aanval op de linkse partijen, bestreed hij de binnen de rooms-katholieke kerk levende bezwaren tegen de NSB en beklemtoonde hij dat de NSB achter het vorstenhuis stond en de koningin juist meer bevoegdheden wilde ge ven. In zijn rede in 1935 deed Vlekke wederom een aanval op de parlementaire de mocratie. Nu moest vooral de regering-Colijn het ontgelden, die regeerde ten koste van de armsten: 'De corporatieve staat, met de waarachtige volksinvloed zal pas dan gevestigd wor den, wanneer de partijpolitiek geëindigd is, want nooit zal de NSB hem door revolutie vestigen. Het is begrijpelijk dat het geheele politieke stelsel tegen de NSB is en daar om is het de plicht van een ieder om mede te werken aan den opbouw van een geluk kig en beter vaderland, met een welvarend volk, dat geregeerd wordt door onze geëer biedigde koningin Wilhelmina'. 50

Scyedam | 1990 | | pagina 10