SCHIEDAM IN OUDE FOTO'S 18 W.P. Rook Het is dit jaar 50 jaar geleden dat ons land meegesleurd werd in de ontstellende reeks gebeurtenissen die in de geschiedenis staan geboekstaafd als Wereldoorlog II. Deze zwarte bladzijde in het verhaal van de mensheid begon al op 1 september 1939 toen de Duitse legers Dantzig beschoten als een inleiding op hun inval in Polen. Vanaf die datum raakte niet alleen geheel Europa maar bijna heel de wereld in de ban van die oorlog. De gebeurtenissen waren van dien aard dat er genoeg aanleiding gevonden kon worden om ongerust te zijn of het te worden. Op 9 april 1940 vielen de Duitse le gers Denemarken en Noorwegen in en vanaf die tijd was de grote vraag 'wanneer wij?'. En de daarop volgende vraag 'hoe?'. En wat daarna? Al die angstgevoelens leefden niet alleen bij de gewone bevolking maar ook en juist bij de autoriteiten. En hoewel men geruststellende woorden liet ho ren probeerden zij er wel toch wat aan te doen. Zo werden er in het Kader van de Luchtbeschermingorganisaties al bijeenkomsten georganiseerd waar over de mo gelijkheid van luchtaanvallen werd gesproken. Ook werd in de gemeentebegroting voor 1940 de post 'luchtbescherming' verhoogd met 12500 gulden ten koste van ande re posten. In de Schiedamsche Courant van 22 februari stond vermeld dat de Ge meentelijke Woningdienst er 32 leden van de Vrijwillige Vrouwenhulp bijkreeg ter voorbereiding van eventuele evacuatie's uit gevaarlijke gebieden. Hiertoe werden de volgende stadsdelen gerekend: Gorzen en Maasdijk door de nabijheid van de Werf Gusto en Singelkwartier met Parallelweg door de nabijheid van spoorlijn met Sta tion. In al deze gebieden zou het gezamenlijk om 4500 gezinnen ofwel 18000 perso nen kunnen gaan. Hieruit mag voldoende blijken dat men niet geheel onvoorbereid was. Zelfs wist men waar de knelpunten zouden komen te liggen. Dat men zich hierin niet heeft vergist zal in het verdere verhaal duidelijk worden. De tactiek van de Duitsers was bekend. Een plotselinge en op een onverwacht tijdstip ingezette aanval, gevolgd door een zo snel mogelijke bezetting van belangrijke pun ten of zelfs wel hele steden. In de ontstane verwarring zou het gemakkelijk zijn om door te stoten naar andere lokatie's zodat een volledige bezetting al heel gauw tot stand zou zijn gebracht. Mocht dit niet geheel naar wens verlopen dan had men nog wel andere mogelijkheden om de gestelde doelen te bereiken. Op 10 mei 1940 was het zover, 's Morgens rond 4 uur was de oorlog een feit. Zonder een oorlogsverklaring vielen zij ons land binnen en probeerden op de hiervoor ge schetste wijze belangrijke woongebieden onder controle te krijgen. En de Rotterdam se agglomeratie was zo'n woongebied. Hier de havens en industrie te beheersen zou voor de Duitsers een enorme steun in de rug betekenen. Voor Rotterdam waren dus dezelfde plannen ontwikkeld. De grootste strijd ging zich afspelen rond de Maasbruggen. Maar niet alleen daar. Ook in de randgebieden pro beerden de Duitsers te infiltreren. Met name in de Spaanse Polder werden groepjes Duitse parachutisten waargenomen en hiermee hadden de Nederlandse soldaten 55

Scyedam | 1990 | | pagina 15