kleine schermutselingen. Hoe de strijd rond de Maasbruggen door de Mariniers werd gevoerd is genoegzaam bekend. Minder bekend is dat de mariniers ook op andere plaatsen opereerden. Met name tussen Rotterdam en Schiedam zowel op de Rotter- damschedijk als rond de spoorlijnen naar Den Haag en Hoek van Holland. Want de ze lokatie's onbeschermd te laten zou de Duitsers gelegenheid bieden Rotterdam vanaf de andere kant in te nemen. Door kleine eenheden mariniers werden in die eerste dagen het Schiedamse station met spoorlijn verdedigd. Door snelle verplaatsingen en korte schietactie's wist men de vijand de indruk te geven dat de verdediging door een veel grotere groep man schappen werd uitgevoerd. Maar niets was feitelijk minder waar. Een goed en waar cijfer te noemen is niet goed mogelijk maar het is niet uitgesloten dat het er minder dan 20 waren. Hoe heel anders was dit bij de Duitsers. Sommige berichten spraken Parallelweg na het bombardement. Vanaf het station gezien. (foto: Gemeenarchief Schiedam) over groepjes van 20 man maar andere waarnemers zeggen er 100 tegelijk te hebben gezien. We mogen hierbij bedenken dat de Duitsers ook niet stil zaten en dat er bij de Rijksweg naar Den Haag eveneens actie's waren. De val van Rotterdam liet op zich wachten. Daarom veranderden de Duitsers van tactiek en begonnen op 14 mei de stad te bombarderen. De gevolgen waren desastreus en zijn voldoende bekend. Maar minder bekend is dat tegelijkertijd een luchtaanval werd uitgevoerd op de verzetshaarden in de omgeving van het Schiedamse station. Achteraf is ook niet meer te reconstrueren of de Duitsers met dit bombardement be reikt hebben wat ze wilden bereiken. 56

Scyedam | 1990 | | pagina 16