Bijvoorbeeld het opruimen van de verzetshaarden alleen of wilden zij ook hier een afschrikwekkend voorbeeld stellen. Of had men de bedoeling om het station met spoorlijn plat te gooien en waren de bommen die op de woningen van de Parallelweg vielen afzwaaiers of missers? We weten slechts dat er bij dit bombardement 48 woningen werden vernield. En vol gens een bekendmaking in de krant van 16 mei vonden 16 mensen hierbij de dood. Hiervan waren er 8 bewoner van de Parallelweg, 3 woonden in Overschie en 5 waren dienstplichtig militair. Ook de spoorlijn werd beschadigd. Kennelijk niet ernstig want de lijn naar Vlaardin- gen was op 21 mei al weer hersteld. In de pers werd de indruk gewekt dat het een kwes tie van enkele dagen zou zijn om ook de lijn naar Den Haag weer in orde te hebben. Eventueel kon men met de bus naar Delft om aldaar over te stappen. Toch bleek ach teraf het bombardement op zich veel ernstiger. De angst voor de, in het begin van dit verhaal aangehaalde, evacuatie is niet ongegrond geweest. Er zijn in die dagen niet minder dan 3899 geëvacueerden geregisreerd geweest. 2898 uit Rotterdam en 1001 van de Parallelweg. Ongetwijfeld betrof dit alle bewoners. De vraag dringt zich daarbij wel op of het aantal slachtoffers zonder die evacuatie groter geweest zou zijn. Of was men bang voor meerdere luchtaanvallen? Wie zal het zeggen. De berichtgeving uit die tijd is niet geheel betrouwbaar. Vanaf 11 tot en met 15 mei wa ren de normale kranten niet verschenen. Of het een geldig excuus was dat de telex in het Rotterdamse Postkantoor defect was en dat daardoor geen verkeer met het ANP mogelijk was is niet meer na te gaan. Eerder is het reëel te denken dat de autoriteiten niet bij machte waren om de informatiestromen op de juiste wijze aan het publiek kenbaar te maken. Anders gezegd, zou men door publicatie van de ware toestand het publiek niet met nog meer onrust opzadelen? Deze gedachte dringt zich op als we in de eerste krant, die op 16 mei weer verscheen, lezen dat er in Schiedam nagenoeg geen schade was en dat alleen de Parallelweg getroffen is. Over de werkelijke omvang zweeg men in alle talen. Korte tijd later zijn de restanten van de onherstelbaar getrof fen woningen opgeruimd en zijn de herstelwerkzaamheden aan de andere begonnen. Tot de sloop in 1974 zich over heel de Parallweg ontfermde is de kale plek een herin nering gebleven aan deze gebeurtenis. Bronnen: Mr.C. de Jong, Imitatiemarinier. Schiedamsche Courant Div. data. Andere notitie's van de schrijver zelf. 57

Scyedam | 1990 | | pagina 17