Londen verstrekte persoonsbewijzen zo abominabel slecht waren vervalst". Zojuist was de agent Jan Emmer van oorsprong uit Halfweg, bij hem komen aanlopen en zijn persoonsbewijs was niet voorzien van een deugdelijk watermerk, zodat het ge vaar bestond dat hij bij de eerste de beste controle door de mand zou vallen. Wat te doen? Nou, daar kon Heukels wel een oplossing voor vinden. Als Secretaris van de Burgemeester viel het hem niet al te moeilijk om aan een blanco persoonsbewijs te komen. Samen met de in 1904 geboren secretarie-ambtenaar Gijs de Jong, maakte hij een verbeterd en ditmaal perfect persoonsbewijs, waarmee Jan Emmer weer enige tijd vooruit kon. En zo kwam tussen de drie mannen, de Jong, Bolle en Heukels, een samenwerking tot stand met medeweten van de burgemeester, die ertoe leidde, dat alle bij de dokter Bol le binnenlopende agenten van deugelijke papieren konden worden voorzien. Dat was een uiterst riskante bezigheid, want de persoonsbewijzen waren genummerd en de Duitse perfectie kennende, zal op het centraal afgifte-adres zeker zijn geregistreerd welke nummers naar welke gemeenten waren gestuurd. En als er iets fout ging en er ging heel veel fout door het England-Spiel, zou het spoor linea recta naar Pijnacker leiden. We weten niet hoe zij het deden, maar het driemanschap moest, indien nodig, ook nog zorgen voor distributiebonnen voor de 'aanlopers' en hun enig kleingeld ver schaffen. Dit laatste was nodig, want het is wel gebeurd, dat zij vanuit Londen zil veren kwartjes en dubbeltjes meekr|gen, terwijl het zilvergeld in bezet gebied allang vervangen was door zinken munten Op den duur werd de grond toch wat te heet on der de voeten van het driemanschap. De zeer gevaarlijke V.mann P. van de geheime Duitse inlichtingendienst de 'Abwehr', soms werkende onder de naam Dick was al enige malen in Pijnacker gesignaleerd en dat moet wel te denken hebben gegeven, want het driemanschap moest bij arrestatie wel op de zwaarste straf rekenen. De nog rechten studerende Rinke Heukels dook onder in de stad Groningen. Geluk kig vond hij daar een prima repetitor, zodat hij al onderduikende zijn studie kon voortzetten en met succes bekronen. Dokter Bolle had inmiddels het plan opgevat om de V.mann Poos uit de wet te rui men. Zover kwam het niet. Dr. Bolle werd in 1943 gearresteerd en door een Duitse rechtbank ter dood veroordeeld, hetgeen later werd omgezet in levenslange ge vangenisstraf. In april 1945 werd hij uit de gevangenis van het Duitse Hameln door Engelse en Canadese troepen bevrijd. De in 1904 geboren Gijsbertus de Jong verhuis de in 1984 naar het verpleeghuis Vredehof in Nootdorp. Aldaar vernamen we op 1 februari jl. dat hij twee jaar geleden is overleden. En Mr. Heukels? Volgens zijn wedu we mevr. P. Heukels-Brons, leefde hij in zijn onderduiktijd in het noorden van het land met de merkwaardige schuilnaam Dominee Beukels. Hij verwierf toch nog zijn meesterstitel in de rechten. En zo kon de oud-falsaris van officiële documenten, na de bevrijding met opgeheven hoofd de openbare functie aanvaarden van Openbare Aanklager. 76

Scyedam | 1990 | | pagina 36