REDAKTIONEEL Vijftig jaar geleden vielen de Duitsers ons land binnen: de Tweede Wereldoorlog was ook voor Nederland begonnen. Vijf jaar later, ook in de meimaand, vond de bevrijding plaats. De redaktie van Scyedam wilde op gepaste wijze aandacht geven aan deze ingrijpende episode uit onze geschiedenis. Ze werd daarin bijgestaan door de Werkgroep Tweede Wereldoorlog van de Historische Vereniging. Elders in dit nummer vindt U meer informatie over deze werkgroep. Het resultaat is dit the manummer, waarvan het merendeel van de artikelen geleverd werd door leden van deze werkgroep. In dit nummer vindt u een aantal gebeurtenissen beschreven en vertellen enige mensen wat zij hebben meegemaakt. Meer pretenties hebben we niet met dit nummer. De geschiedschrij ving van de Tweede Wereldoorlog in Schiedam staat nog maar aan het begin, uitzonderingen zoals de Geuzen en de razzia's daargelaten. Wat in dit nummer naar voren komt zijn dus nog maar enkele flarden: uit het vooroologse gebeuren, uit het dagelijks leven, het verzet en de bevrijding. Heel veel, zowel wat gebeurtenissen betreft als personen die een (belangrijke) rol hebben gespeeld, komt niet aan de orde. De artikelen gaan grotendeels over de Tweede Wereldoorlog in Schiedam. We hebben echter ook aandacht willen schenken aan wat Schiedammers buiten Schiedam meemaakten. Geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog is geen een voudige zaak. Het is een heel gevoelige periode met al snel kans op vertekeningen. We hebben de nodige voorzichtigheid in acht genomen, omdat we niemand aan de schandpaal heb ben willen nagelen en nog minder de nazaten. Als redaktie hebben we de moeilijkheden beseft, maar we meenden dat we ons daardoor niet moesten laten weerhouden! Mocht U nog op- of aanmerkingen hebben over dit nummer dan kunt U zich wenden tot ondergetekende, die dit nummer redigeerde. Herman Noordegraaf Plein Eendragt 13 3111 AR Schiedam tel.: 010 - 4731539 (tot omstreeks 30 mei: 010 - 415 39 34) 43

Scyedam | 1990 | | pagina 3