DE BEVRIJDING IN HET CONCENTRATIEKAMP DACHAU BELEEFD DOOR EEN SCHIEDAMMER OP 29 APRIL 1945 Luc Buist Dachau no. 40545 In dit aangrijpende artikel beschrijft L. Buist hoe hij de bevrijding in het concentratiekamp Dachau beleefde. Ter toelichting daarvan het volgende. Luc Buist was betrokken bij het werk van de Geuzen. Hij werkte toen bij een stomerij en ge bruikte dit als dekmantel voor illegaal werk. In een carrier vervoerde hij wapens en Geuzen- blaadjes. Toen eind 1940 de arrestatie van de Geuzen plaatsvond, wist Luc Buist in eerste in stantie aan de dans te ontspringen. Een 'goede'politieman waarschuwde hem, waarop hij onderdook. Uitgeweken naar Frankrijk ging hij ook daar in het verzet. Hij hield zich daar bezig met het over de demarcatielijn brengen van vluchtelingen. In 1942 werd hij door ver raad gearresteerd. Na een reis langs Franse en Belgische gevangenissen belandde hij in Da chau. Hij maakte daar alle verschrikkingen mee van de Duitse concentratiekampen. Toen hij op 29 april 1945 door de Amerikanen bevrijd werd, woog hij nog maar 48 kilo. Dat belette hem niet om de dag daarna dienst te nemen in het Amerikaanse leger. Luc Buist vertelt zijn verhaal, opdat we niet vergeten en waakzaam blijven! Het was ongeveer vijf uur in de middag, het kanongebulder was al enige tijd opgehouden. Van de wachttorens en bij de hoofdingang wapperden witte vlaggen, dat konden we zien van uit het raam van de barak waar we bijeen geklonteerd zaten: Polen, Russen, Belgen, Fransen, Hollanders en vele andere nationaliteiten. De opdracht was 'Binnen blijven'. We zaten wel in spanning wat ons nu weer te wachten stond. Het was geen angst, want dat woord kenden we niet meer. Het was een week vol spanning geweest, we waren wel wat gewend. In het begin van de week werden alle Joden uit het kamp op de ap pèlplaats bijeen gedreven; uit verschillende barakken zagen we ze door de kamp straat strompelen, richting appèlplaats. Ze werden daarna in het kampstation in ge sloten goederenwagons gepropt tot er geen man meer bij kon. De wagons werden afge sloten en zijn daar blijven staan; het gekerm uit die wagons is een paar dagen te horen geweest maar werd van lieverlee minder, na de bevrijding waren ze op een paar na al len gestikt. Daarna werden alle Russen naar de appèlplaats geroepen. Velen gaven daaraan geen gehoor, slechts enkele duizenden gaven gevolg aan die oproep. Ze wer den nog geëvacueerd. Een groot gedeelte stierf onderweg van uitputting. In het kamp werd verteld dat de Russen op enkele kilometers van Dachau bijeen gedreven werden en door mitrailleurvuur in massa werden neergeschoten. Bijna niemand durfde zich nog op de appèlplaats te vertonen. Gisteren was het laat ste transport in Dachau aangekomen. Het was een transport uit Buchenwald. (Bu- chenwald werd op 11 april 1945 bevrijd). Voor 11 april moesten die wagons geladen 91

Scyedam | 1990 | | pagina 51