Met een stel vrienden gingen we de stad in. Onderweg zag je de mannen van de Bin nenlandse Strijdkrachten, gestoken in hun blauwe overall met om hun arm een oran je band. Er werden foute Schiedammers gearresteerd en moffenmeiden kaalgescho ren. Persoonlijk vond ik dat laatste niet zo'n verheffende gebeurtenis. Het doel van mijn vrienden en van mij was de Koemarkt. Want daar zouden onze be vrijders langskomen. Dat kon niet anders als ze vanuit Rotterdam Schiedam zouden bevrijden. Maar dat zou een enorme teleurstelling worden. Waar blijven ze zou. Wij waren niet de enige die naar de Koemarkt waren getrokken. Heel Schiedam stond er. Sommigen konden hun ongeduld maar moeilijk de baas en liepen alvast een stuk je de Rotterdamsedijk op in de richting van het Marconiplein. Wij, de jeugd, hadden postgevat op de schuilkelder op het Koemarktplein. Daar waar nu de kiosken staan, turend in de richting Rotterdam. Na een lange dag wachten nog steeds geen Canadees te zien. Zo ook de dagen daarna. Maar na drie dagen-de belangstelling was lang zo groot niet meer-kwam er vanuit Rotterdam een figuur op een motor aanrijden. 'Daar komen ze', ging de mare door het publiek. De stip kwam steeds dichter bij en warempel, daar was de eerste bevrijder. Een verkenner, dachten wij, de rest zal zo me teen wel komen. De man reed rond het Koemarktplein, maar kon ongeveer ter hoogte van de Passage niet verder. Hij werd ingesloten door een uitzinnige menigte. Hij werd gekust en op z'n schouders geklopt, maar toen het publiek hem ook nog op de schou ders wilde nemen vond hij het wel genoeg zo. Hij strooide met gulle hand sigaretten om zich heen. Iedereen dook op die gulle gave, waarna de weg vrij kwam voor de Canadees om zich weer in volle vaart richting Rotterdam te begeven. Later kwamen de Canadezen wel naar Schiedam, maar toen was de roes van de over winning bij de bevolking al weer achter de rug. Toch stonden nog honderden Schie dammers iedere dag rond het Koemarktplein. Maar dat was met een geheel ander doel. Zij stonden te wachten op familieleden die terugkeerden uit Duitse con centratie- en werkkampen. Met vrachtwagens werden deze Schiedammers tot aan het Koemarktplein gebracht. Daar hebben zich droevige toestanden afgespeeld. Velen kwamen terug, maar ande ren nooit meer. Ik heb daar dagen op mijn vader staan wachten, die in november 1944 met vele ande ren naar Duitsland was afgevoerd na de razzia. Mijn angstig wachten werd gelukkig beloond. Zijn terugkeer was mij eigenlijk meer waard dan al die Canadezen die toch niet kwamen... 96

Scyedam | 1990 | | pagina 56