De opening geschiedde door niet minder dan de leider zelF. Op 17 mei kwam hij naar Schiedam. De politie had voorzorgsmaatregelen genomen. Een inspecteur met zes of zeven personen was aanwezig. Er was echter weinig publiek. Een veertigtal leden van de WA, voor een deel in uniform, grotendeels Rotterdammers, stond bij het kringhuis hem op te wachten. Toen hij arriveerde, liep hij onder een lange poort van uitgestrekte rechterarmen door. De wachtmeester was er echter niet ingelopen: het was een dubbelganger! Na twintig minuten wachten, om 19.20 uur, kwam de auto met de echte Mussert. Nu gaf de wachtmeester het commando wel: 'Geef acht!'. Weer vlogen alle hakken tegen elkaar en gingen alle handen omhoog. Mussert liep door de poort. Halverwege de gang bleef hij staan, bedankte en ging de trap op naar boven om daar de vlag aan de WA-mannen uit te reiken. Daarna begaf Mussert zich naar het voorzaaltje, waar de kringleider v.d.G. hem welkom heette. V.d.G. zei dat vanuit het kringhuis krachtige propagenda zou plaatsvinden en dat men van geworven leden fascisten zou maken. Op het door de dhr. Overwijn gelegde fundament werd thans voortgebouwd. Mussert feliciteerde de kring met dit huis, dat een steunpunt, een bastion zou moeten vormen van waaruit Schiedam veroverd zou moeten worden: Wij worden nu nog beschouwd als burgers van den derden rang, maar er komt een tijd dat de machthebbers van thans ons zullen vragen: wat kunnen wij voor u doen? Dan zal het antwoord zijn: voor ons behoeft u niets meer te doen! Het gaat om het brengen van een anderen geest, een andere mentaliteit in ons volk, zoodat wij weer trotsch zullen zijn Nederlander te zijn!' Met een driemaal 'Hou zee!' besloot men de plechtigheid. Daarna gingen de genodigden gezamenlijk naar het Passagetheater. Een enkeling riep, toen hij de stoet langs zag komen, 'moordenaar!'. Op de Broersvest was het druk ker. Tegenstanders van de NSB colporteerden met blaadjes en pamfletten. De politie was nu in flink aantal aanwezig en maande het publiek tot doorlopen. Slechts aan het benedeneinde van de Broersvest kon een groepje blijven staan. En kele pamfletten werden nog in beslag genomen. De Passage was alleen toegankelijk voor mensen met een toegangsbewijs. Even voor dat de vergadering geopend werd, vond een kleine strubbeling plaats. Een geroyeerd lid had een toegangsbewijs en was dientengevolge door de controle gekomen. Een potige W.A-er sommeerde hem weg te gaan. Toen hij dat weigerde, werd hij op hardhandige wijze verwijderd. Het podium was versierd met NSB-vlaggen, links stond een katheder voor Mussert, rechts voor de leider van de vergadering. In het midden was, temidden van bloeiende hortensia's, een gipsen borstbeeld van de koningin geplaatst. Achter op het toneel stond een tamboersband, langs de zijwanden in de zaal, dicht bij het podium, een wacht van W.A.-ers. Toen de zaalleider M. de komst van de leider aankondigde, rezen de NSB-ers van hun plaatsen en brachten de fascistengroet. In zijn rede keerde Mussert zich scherp tegen het liberalisme. Dat had tot gevolg dat het volk werd uitgemergeld, terwijl de staat alleen toezag dat de mensen elkaar niet vermoordden. Er was een diepe kloof ontstaan tussen een klein deel, dat het goed had 46

Scyedam | 1990 | | pagina 6