Op 23 mei 1895 kon met dankbaarheid het eerste lustrum worden gevierd. In de feestelijke bijeenkomst gebeurde er iets waarop de aandacht mag worden geves tigd. Er werden twee kinderen opgedragen aan God en het Leger. Ook werden er twee aanstellingen uitgereikt. Eén werd sergeant van orde en de ander sergeantmajoor voor het jongeliedenwerk. Thans eenvoudiger: Hoofd jeugdwerk. Op gezette tijden werd het bevel ter plaatse overgenomen door andere officieren. Zo'n verandering vond en vindt nog steeds plaats bij een zogenaamd landelijk 'vaarwel'. Het Leger kent geen beroepingscommissie, noch een hoorcommissie. In Amsterdam op het hoofdkwartier wordt bepaald, wie blijft en wie moet vertrekken naar een ande re plaats of instelling. In plaats van een Kerkeraad kent het Leger een censusraad; de korpsofficier is daar van de voorzitter. Leden zijn de plaatselijke officieren, te weten de hoofden van de diverse afdelingen, zoals de kapelmeester, de zangbrigadeleider, de korpskadettenlei- der, de jeugdsergeantmajoor, de leidster van de gezinsbond, alsmede de korpsser- geantmajoor, de korpssecretaris, de penningmeester en de bekeerlingen-sergeant. Sinds kort ook de secretaresse van de 'Bezoek voor U' groep. Zang en muziek Zang en muziek hebben vanaf aanvang een grote rol gespeeld, zowel in de zaal als in de openlucht. In de zomermaanden was de openluchtbijeenkomst in het Sterrebos; in de dertiger jaren een echte trekpleister voor talloze stadgenoten. Bij het jaar 1900 staat genoteerd: 'Op het ogenblik hebben wij een flink muziekkorps van tien perso nen, een uitstekende zangbrigade en tamboerijngroep.' Zo nu en dan kwam er hoog bezoek. De landelijke leiders, in bevel over alle Legerar- beid in ons land bijvoorbeeld. Zo staat daarover te lezen: 'Op een zaterdagavond in 1904 werden de kommandants door het muziekkorps en de troepen van Schiedam, hartelijk verwelkomd. De openbare meeting des zaterdagsavonds was vol kracht en leven. Zondag de gehele dag grote scharen bereikt. De kommandants hielden gloed volle toespraken. Geestdrift en aandacht kenmerkten de samenkomsten. Zeven zie len voor de Heer. Bij het Leger hoort zo nu en dan een veldtocht. Wel te verstaan: Een vredesveldtocht. Die vond plaats tijdens het 15e jaarfeest, getuige het volgende ver slag: 'Heel veel verwachting was er voor ons Jaarfeest, dat we vierden met een 14- daagse veldtocht, die door kolonel en mevr. Lomachon op zondag 24 mei 1905 werd geopend. Door de welwillendheid van onze burgemeester, hadden wij het voorrecht de kolonels Zaterdagavond om 7 uur in mars van het station te mogen halen. Een reusachtige schare mensen was op de been. Toen we tegen 8 uur in de zaal arriveer den, hadden we een goede voorbereidende samenkomst voor de zondag. En wer kelijk, het was een goede zondag. In de Heiligingsmeeting kwam de Heer ons dicht nabij. Des middags kwamen wij in een bijzondere tuin tesamen voor een muziek- en zangfeest. Ditmaal was de koude onze vijand en met ons opgekomen, waardoor het feest niet kon doorgaan. We keerden terug naar onze zaal en zetten daar de strijd voort. Toen de avondsamenkomst begon waren zaal en galerij geheel bezet met een aandachtig luisterende schare. In het bijzonder viel het duet gezongen door de kolo nels in de smaak. Daarna hield mevrouw Fomachon een toespraak in het neder- lands, waarover ieder verbaasd stond. Hierna behandelde de kolonel Gods 121

Scyedam | 1990 | | pagina 21