zien. Dank zij de gaven van het Schiedamse publiek, in de kerstpotten en bij huis aan huis inzameling. Voor trouw bezoek werd een boek als beloning geschonken in een aparte bijeen komst, in januari. Het gebouw en de restauraties Ter onderbreking van dit overzicht enkele regels over de geschiedenis van het korpsgebouw, dat in 1890 in gebruik werd genomen. Drs G. van der Feijst schrijft in zijn boek over de geschiedenis van Schiedam over het gebouw aan de Lange Haven 27 het volgende: 'Pand met een 19e eeuwse lijstgevel, met deuromlijsting, het pand zelf dateert uit de 17e eeuw.' De volgende gegevens komen via het stadsarchief en ons eigen geschiedenisboek. 1840 Het pand was toen nog genummerd onder Lange Haven 9b en het werd be woond door een distillateur, die het pand verkocht aan een arts. 1889 Het pand is eigendom van een vereniging. Het werd ook wel genoemd het vere nigingsgebouw van Van Wamelen. Deze heer Van Wamelen was koster in het verenigingsgebouw en hij was de vader van één van onze vroegere heilssolda ten, die na de diensten de gevallen centen opraapte. 1890 Het pand komt in handen van de 'Stichting Het Leger des Heils' In de loop der jaren is er nogal eens een restauratie nodig geweest. Een belangrijke in greep in 1911. In december opening van de gerestaureerde zaal. Als volgt beschreven: 'Voor het station stond een versterkt muziekkorps opgesteld om de kommandant af te halen, die de opening van de gerestaureerde zaal zou leiden. De kommandant nam plaats in het voor hem bestemde rijtuig. Politieagenten voor de orde, alles ging geregeld. Vóór de zaal werd stil gehouden en een aanzienlijk gedeelte van de nieuwsgierigen ging mee naar binnen om de opening bij te wonen. De kommandant presideerde; de aandacht was heel goed, ook toen brigadier Clark uit Londen een toespraak hield. In het gebed werd de bijeenkomstzaal aan God opgedragen. Zondags bood de zaal een strijdtoneel aan. Onder aanvoering van de kommandant werd een wanhopige aanval op de vijand gedaan. De heiligingssamenkomst was ons ten zegen, zo ook de middagbijeenkomst. Belangrijke punten werden door de kommandant gereleveerd. 's Avonds was zelfs een gedeelte van de galerij bezet. Door woord en lied werd aan de harten der onbekeerden gewerkt. Elf mannen en vrouwen maakten een begin met een nieuw en toegewijd leven.' In 1976 is er grote zorg over het korpsgebouw. De situatie is zelfs kritiek geworden. De plaatselijke brandweer brengt een rapport uit. Rond de jaarwisseling zal door het Hoofdkwartier nadere informatie worden gegeven. In 1977 komt de verbetering van het gebouw aan de Lange Haven in zicht. Op 2 november komt er in alle couranten en het Nieuwe Stadsblad het nieuws over de grote verbouwing. Het is een feit. Voor zes 126

Scyedam | 1990 | | pagina 26