Het werd stil op dat hoekje op nr. 35 De handwagens van Willem Lans waren ook reeds verdwenen. (Nieuwsticht midden 1950) Op het hoekje aan het eind van de Middelbuurt woonden op nr. 35 mijn grootouders. Die dreven wel een heel bijzondere buurtwinkel. Grootvader was geboren en getogen in Vuren en werkte daar op de glasfabriek. Op de weekmarkt in Leerdam ontmoette hij een meisje, Aartje van Os geheten, dat hij sindsdien niet meer kon vergeten. Maar ja, dat ging zo maar niet. Zij was een dochter uit een oud geslacht dat reeds vóór 1700 in Leerdam gevestigd was als 'Stadtstimmerluyden tot den Hoogstraat', zoals in de archieven staat vermeld. Terwijl dat joch van amper 20 jaar en kleinzoon van een gast arbeider uit het Graafschap Lippe, niet eens van calvinistische huize was. Maar als zo vaak, de liefde bewandelde ook toen wonderlijke wegen. De glasfabriek in Vuren werd een poosje stilgelegd en in 1878 werkte grootvader in Schiedam. Aartje was in middels 23 jaar geworden en om kort te gaan, trouwde zij met haar Willem in septem ber 1878 in Schiedam. Met trots vertelde de dienstdoend ambtenaar dat hij de eer had het eerste trouwboekje te mogen overhandigen. Men had het tot dan afgedaan met een z.g. Boterbriefje. Van dat trouwboekje is druk gebruik gemaakt. Mijn grootouders kregen zes jongens en vier meisjes. Die werden echter allen in Vuren geboren. In 1896 vestigden zij zich definitiefin Het Nieuwsticht. Na enkele jaren hield grootvader het voor gezien in de glasblazerij, huurde op nr. 32 tegenover zijn huis nog een woning en begon een groentezaak. Aanvankelijk liep het best met de zaken. Alle glasblazers wa ren natuurlijk klant. Er kwamen echter ook gezinnen uit de tussenbuurten met hun armoede. Grootvader keek die mensen eens aan en dan zakten zijn prijzen. Daarna kwamen er nog armere mensen uit de Bakkerstraat en de prijzen zakten nog meer. Binnen korte tijd was het gebeurd met de groentehandel. Daarna begon hij een ande re stiel. De glasblazers die voor de gloeiende ovens stonden hadden grote behoefte aan vocht. Luchtkoeling of afzuiginstallaties bestonden toen nog niet. Hij ging bier verkopen aan deze mensen. Regelmatig kwamen de lage sleperskarren de tonnen bier 153

Scyedam | 1990 | | pagina 13