spoedig veel belangrijker dan de rederij en groeide uit tot een van Nederlands groot ste bedrijven. In 1866 werkten er 1.000 man en men bouwde veel marine materieel en machines als bijvoorbeeld rietsuikerfabrieken. Een nog bestaand produkt is de overkapping van het Centraal Station te Amsterdam. Door veel oorzaken heeft het bedrijf in de loop der jaren haar positie niet kunnen handhaven. Wilton-Fijenoord Wilton en Fijenoord gingen in 1923 een fusie aan. Wilton wilde zich meer met grote scheepsbouw bezig houden en ook meer met machine en motorenbouw en had al contacten gelegd met Werkspoor. Fijenoord, bekend scheepsbouwer had uitstekende contacten met de Marine en had nog in de le wereldoorlog opdracht voor de bouw van 3 onderzeeboten gekregen. Zij had al een licentie voor MAN dieselmotoren. Om haar basis te verbreden had zij al een terrein in Vlaardingen gekocht om daar een scheepsreparatiebedrijf te beginnen. Zo kwamen 2 bedrijven bij elkaar met ieder hun eigen bedrijfscultuur. Reparatie vraagt en kweekt een ander soort mensen dan de meer precieze marine en motoren bouwers en nog tientallen jaren maakten de mensen zelf onderscheid. Schiedam ontwikkelde zich nu versneld. In 1932 werd Fijenoord stil gelegd, behalve de gieterij die daar tot de jaren 70 is geweest. In 1935 kregen 3 dokken uit Delfshaven in Schiedam ligplaats en brachten het aantal dokken op 5 want in Schiedam lag al sinds 1926 dok 5, overgenomen van een falliete Hamburgse werf. De crisis kwam en na enkele jaren waarin het weer beter ging brak de oorlog uit. Ook voor WF ernstige gevolgen: machines afgevoerd de 2 grootste dokken onbruik baar. Het zou tot 1947 en 1950 duren voor deze weer in gebruik waren. Maar de scheepvaart en dus ook het bedrijf herstelden zich. In 1955/56 kwamen 2 gegraven réparatiedokken (lengte 211 en 216 cm) in gebruik. De schaalvergroting van de schepen zette door en in 1966 kwam een nieuw gegraven dok (dok 8) van 305 x 49 m in gebruik. Schaalvergroting, ook van de bedrijven zelf. Na enige strubbelingen ging WF deel uit maken van de Rijn Schelde Groep. Later werd een nog grotere groep gevormd Rijn Schelde Verolme (RSV). In RSV verband kwam er zelfs één direktie voor een gecom bineerd bedrijf: RDM-WF. In 1983 stortte de RSV in. De combinatie werd weer ont bonden en de direkteuren kozen voorWF, waarvan zij toen direkteur werden, en heb ben voorkomen dat er een afgeslankte RDM reparatie afdeling kwam. WF, op 7 mei 1984 uit surceance gekomen, is letterlijk en figuurlijk verkleind. De re paratieafdeling is kleiner dan voorheen en nadat een paar onderzeeboten waren af gebouwd is de nieuwbouwafdeling gesloten. Wel werden in 1987 Verolme Botlek en HVO overgenomen die allebei door de slechte markt het niet konden bolwerken. De laatste werf is, na een faillisement, in handen van K. Damen. Bij WF werken nu een paar honderd man. 164

Scyedam | 1990 | | pagina 24