ken om op 16 februari 1988 een informatie-avond bij te wonen voor het stadsvernieu wingsbeleid Nieuwstraat en Omgeving. In dit plan wordt het Waaggebouw met name genoemd om in aanmerking te komen voor restauratie, waarbij gerekend mag worden op subsidie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, subsidie van de Provincie Zuid-Holland en het Stadsvernieu wingsfonds. Dit plan hebben we met beide handen aangepakt. En met de verkoop van het oude kerkelijke bureau aan de Lange Kerkstraat hebben we tenslotte het fi nancieringsplan kunnen rond krijgen. Het Architectenbureau Van der Zwan te Middelhamis tezamen met de uitvoerders: Restauratiewerken v.d. Sluys en Van Dijk B.V. te Dordrecht zijn er in geslaagd van de doopkapel c.q. het Waaggebouw zowel maar binnen als naar buiten een waardig Ker kelijk bureau te maken. Maar ook aan het inwendige van de Grote- of Janskerk heeft het College van Kerkvoogden veel aandacht geschonken. Ik noem enkele belangrijke verbeteringen: a. het coaten - witten - van muren en pilaren, die door de tand des tijdens ernstig wa ren vervuild. b. het conserveren van de prachtige koperen kronen, waardoor poetsen niet meer nodig is. c. het aanleggen van een ringleiding voor hen, die slecht kunnen horen en een ge hoorapparaat dragen. d. het verbeteren van de microfoon-installatie. Laat ik tenslotte vermelden, dat de restaurateur Pieter de Ruyter te Delft het plafond en de houten wanden van de oude consistorie-kamer in de oude kleuren heeft terug gebracht. De wapens van de drie kerkmeesters: Dr. Joan Le Roy, Mr. Arent Vinck, Martinus den Beer en van de rentmeester Jacob Knappert, alsmede het wapen van de Gemeente Schiedam blinken U weer toe. Het unieke goudleerbehang uit 1778 wacht nu nog op restauratie. De restau ratie-kosten zijn begroot op f 300.000,-. Het Centraal Laboratorium voor onder zoek van voorwerpen van kunst en weten schap te Amsterdam schreef over dit goud leerbehang: 'Dit is hoogstwaarschijnlijk het enige monumentale goudleerbehang ter wereld, dat speciaal voor Uw consisto riekamer is vervaardigd'. Het ziet er niet naar uit, dat deze kostbare restauratie kan worden gerealiseerd. We volstaan derhal ve met een jaarlijkse inspectie-beurt om verder verval te voorkomen. Het College is veel dank verschuldigd aan Londsen, Instellingen en Gemeente-leden, die deze opknapbeurt van de Grote- of St. Janskerk hebben mogelijk gemaakt. Waag jaren 30 (foto reprocoll. W.P. Rook) UIÉiM 173

Scyedam | 1990 | | pagina 33