derden papegaaien uit Australië die naar Schiedam onderweg waren. Op de zolder zaten enkele valken en daar was ook de 'ziekenzaal' waar de zieke dier en werden verzorgd. Was het in het begin van de onderneming het voornemen van de firma Blazer om de verzameling dieren dienstbaar te maken aan het onderwijs, in de zomer van 1928 nam de firma het besluit dagelijks - dus ook des zondags - de dierentuin open te stel len voor bezichtiging, tegen betaling van 10 cent per persoon. Voor dit bedrag kon het publiek zich vrijelijk in de tuin begeven om de dieren te bewonderen. Het gebouw was niet toegankelijk voor bezichtiging, doch waren er bijzondere dieren in huis dan wer den deze in kooien in de serre uitgestald zodat ze vanuit de tuin konden worden be keken. Schoolkinderen hadden onder begeleiding voor 5 cent per persoon toegang tot de tuin. Soms gingen de heren Blazer zelf naar het buitenland om een zending dieren - die in hun opdracht was gevangen - op te halen of om één of meerdere dieren af te leveren aan een dierentuin waaraan het door de firma Blazer was verkocht. De eerste dag van de openstelling bezochten 61 bezoekers de tuin, doch de daarop volgende zondag kwamen niet minder dan 1822 bezoekers een kijkje nemen in de tuin. Binnen een maand passeerde de 10.000 ste betalende bezoeker de toegang. De gelukkige bezoeker kreeg een mooie papegaai met een kooi aangeboden. Het waren natuurlijk niet alleen Schiedammers die de dierentuin bezochten. Ook inkopers en directeuren van binnen- en buitenlandse dierentuin en kwamen in het Schiedamse depót een kijkje nemen wat er te koop was, vooral wanneer er weer een nieuwe zen ding dieren uit het buitenland was gearriveerd. Zelfs de Franse millionair Edmond baron Rothschild bezocht op 90 jarige leeftijd de dierentuin om enkele exotische vogels te kopen voor zijn volières op zijn buiten te Parijs. De baron lag met zijn jacht afgemeerd in één van de havens van Amsterdam en was met de trein in gezelschap van zijn vrouw en een verpleegster allereerst naar Rotterdam gekomen naar het kantoor van de firma Blazer en kwam toen met een taxi naar de Warande. Nog in diezelfde week werd telefonisch een bezoek aangekondigd van een twintig jarig meisje dat niemand anders bleek te zijn dan Josephine Baker. Even voor sluitingstijd arriveerde zij in een mooie ruime Studebaker bij de tuin, in ge zelschap van haar manager Pepito Abatino en de oudste firmant van de firma Blazer alsmede diens echtgenote. Waarschijnlijk was voor dit bezoek bij de Politie onthef fing aangevraagd om met de auto de Warande in te mogen rijden want zoals de straat naam al aangaf was de Warande een wandeldreef. De firma Blazer had vergunning voor het laden en lossen van dieren om met een lichte vrachtauto op luchtbanden over het wandelpad te mogen rijden. Josephine's grootste belangstelling ging uit naar de jonge dieren, de grotere dieren interesseerde haar blijkbaar minder. Ter herin nering aan haar bezoek werd haar een papegaai aangeboden welke zij dankbaar aan vaardde. Zelf wilde zij een jonge leeuw kopen en zij vroeg aan de heer Blazer of dat mogelijk was. De jonge leeuw bleek niet uit voorraad leverbaar te zijn doch er kon wel voor worden gezorgd. Zij wilde nog een dier kopen, maar kon niet zo snel op de naam komen. Om duidelijk te maken welk dier zij bedoelde plaatste zij haar lenige armen enigszins gekromd langs haar hoofd. Heel voorzichtig informeerde de heer Blazer of zij misschien een koe bedoelde. Ja, ja een koe bedoel ik zo'n mooie wit zwarte. Een beest dat je melken kan. En opnieuw was het één en al beweging en werd het melken 146

Scyedam | 1990 | | pagina 6