tuin staande perenbomen. Maanden lang hebben de gebroeders Blazer en hun personeel hun best gedaan om de dieren te vangen doch zij waren niet in staat om ze te pakken te krijgen. Soms waren zij gesignaleerd en dan trok men er weer op uit om te proberen ze weer in handen te krijgen. Eens waren ze ontdekt in een hoge schoorsteen van een oude bran derij naast de dierentuin, een jongeman die zich beschikbaar had gesteld om naar boven te klimmen ving bot, want toen hij dicht bij de apen kwam, sprongen zij op het dak van de branderij en verdwenen in het niet. De Rotterdamse Diergaarde had een vangapparaat uitgeleend. Het was een soort muizenval maar dan veel groter. De apen haalden wel het voedsel uit de val, daarbij heel link de draden ontwijkend die het deurtje lieten dicht vallen. De ontvluchtte apen werden maar steeds brutaler en dron gen ook woning binnen. Ze wisten zich te amuseren door bij een familie op de zolder een kist met eierkolen leeg te halen en hun vieze poten schoon te maken via de half droge was die op de zolder hing. De apen werden zelfs gevaarlijk want ze gingen vanuit de dakgoot voorbijgangers bekogelen met steentjes. Dit werd de politie toch wel te gortig en zij stelde de firma Blazer in kennis van het feit dat bij waarneming van de apen deze zouden worden afgeschoten. Zover kwam het niet want een buurtbewo ner, wonende op de hoek van de Burgemeester Knappertlaan en de Warande kwam bij de firma Blazer melden dat de apen bij hem op zolder zaten opgesloten. De apen waren door een openstaand raam naar binnen gekomen en de bewoner had kans ge zien om vliegensvlug het raam te sluiten. Gewapend met een net ging men er op af, doch het net was niet nodig want bij binnenkomst in de zolderkamer bleek dat de apen niet geheel fit waren. Ze werden rustig mee terug genomen naar de dierentuin en bij nader onderzoek bleek dat de apen een borrel hadden gedronken. Ondanks de aanwezigheid van soms wel duizende vogels waren het toch alleen maar de apen die de vrijheid verkozen. Of miste men op zo'n groot aantal vogels soms een vluchteling niet. Een andere keer ontvluchtte slechts één enkel aapje. Het was in een boom ge klommen en toen het werd achtervolgd wipte het de tuin uit. Vervolgens stak hij (zij) de Burgemeester Knappertlaan over en verschalkte zich in de tuin van R.Mees Zoonen om daarna de tocht voort te zetten naar de tuin van de familie Beukers. Van daaruit werden de bomen van het klooster bezocht. Daarna was het aapje in het niet verdwenen. De achtervolging werd niet voortgezet en meneer Blazer keek vreemd op toen hem na enkele uren het ontvluchtte aapje ter hand werd gesteld door een jonge man de vertelde dat hij het beestje aan de rand van het Sterrebos had aangetroffen en toen vliegensvlug een jas over zijn kop had gegooid. De dierentuin te Schiedam was geen lang leven beschoren. Ondanks de vele buiten landse contacten betreffende aan- en verkoop waaronder o.a. de verkoop van pin- quins aan de dierentuin in Moskou, de verkopen aan baron Rotschild en Josephine Baker en de door de bemiddeling van de directeur van de dierentuin te Adelaide ver kregen vergunnig - ondanks een verbod van uitvoer van dieren uit Australië - van een zending van 150 papegaaien, 2.000 zebravinkjes, zeldzame diamantduifjes en ver schillende waaierstaartparkieten was het de firma toch niet mogelijk om het hoofd boven water te houden. Steeds meer werd het dierenbezit ingekrompen en de vermel ding in september 1929 van de firma in de rubriek faillissementen, maakte een einde aan de Schiedamse dierentuin. 148

Scyedam | 1990 | | pagina 8