HISTORIE ACTUEEL R.W. Poels Broederklooster Warande gesloopt Nadat de laatste broeders waren vertrokken op 1 mei 1985, heeft het klooster aan de Warande 155 leeg gestaan. In mei 1990 werd het bouwkundig 100 procent gave ge bouw gesloopt. Voor andere bestemmingen bleek het gebouw uiteindelijk minder ge schikt. Het was niet het eerste klooster in Schiedam voor de Broeders van de Onbe vlekte Ontvangenis, de 'Broeders van Maastricht'. Bij hun komst naar Schiedam in 1868, om onderwijs te gaan geven aan de katholieke StJosephschool, betrokken zij een nieuw gebouw aan de Nieuwe Haven (nr. 121naast de kerk van O.L. Vrouw Visi tatie (de latere St.Liduinakerk). Het was klooster en school ineen. In 1912 werd dit gebouw naar achter uitgebreid, en de toen gebouwde kapel is als enig overblijfsel thans nog tussen Warande en Nieuwe Haven aanwezig. De rest van dit eerste klooster werd ca. 1970 gesloopt, nadat het al sinds 1933 niet meer als zodanig had dienst gedaan. Het aantal inwoners van Schiedam had zich namelijk dusdanig uitgebreid, dat ook veel meer broeders nodig waren voor het onderwijs. Als plaats voor een groter onderkomen kon men dankbaar gebruik maken van het terrein van het enige jaren eerder leeggekomen klooster van de zusters Carmelitessen aan de Wa rande, juist achter de kerk. Warande 155, het klooster van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis, tijdens de bouw in 1933. (Gesloopt mei 1990.) (Foto: Collectie in het Archief van de Broeders te Maastricht) 212

Scyedam | 1990 | | pagina 36