- De interrogatieboeken van de baljuw (1799- 1811))17. De interrogatieboeken bevat ten verslagen van de zeer uitgebreide verhoren van verdachten in extraordi- narisproces. De serie is inkompleet, want dit soort verhoren werd al ver voor 1700 af genomen. - De procesdossiers)18. Er zijn nog enkele bewaard van de vele honderden procesdos siers die moeten hebben bestaan. - Eén instruktie van de baljuw uit de periode 1708- 1732) en één van 2 mei 1797)20. 21 - De instruktie van de onderschout van 13 januari 1804) Opzet studie Deze studie kent, na deze inleiding, drie hoofdstukken. Hoofdstuk II behandelt de 'politijcke' strafrechtspleging. Onder afzonderlijk para grafen worden respektivelijk behandeld: het kollege, de procedure, de delikten, de be slissingen van de vonnissen en cijfermatige gegevens. Hoofdstuk III betreft de 'judiciële' strafrechtspleging. Het kent dezelfde paragrafen als hoofdstuk II. Hoofdstuk IV bevat een nabeschouwing over het voorafgaande. II 'Politij ck' 1Het Kollege 22 Het kollege van burgemeesters bestond sinds 1704 uit drie leden.) De burgemees ters en na hen het Comité van Algemeen Welzijn, Waakzaamheid en Veiligheid en hun verdere rechtsopvolgers spraken recht in het raadhuis van de stad. Deze recht sprekende kolleges hadden alle een vaste sekretaris. Evenals de baljuw en de sche penbank bedienden zij zich voorts van de 'stadsdienaars', bode en enkele deurwaarders. 2. De procedure Van de wijze van proceduren in het 'politijck' proces is geen reglement gevonden. De ze berustte kennelijk op nooit op schrift gesteld gewoonterecht. Aan de hand van de notulen)23 is echter de volgende procesgang gerekonstrueerd. De verdachte werd met een dagvaarding, uitgebracht door een deurwaarder, op het stadhuis gesommeerd. Verscheen hij niet, dan kon hij bij verstek worden veroordeeld. Maar soms werd hij in geval van niet-verschijnen door de stadsdienaars opgepakt en gevankelijk voorgeleid. Als de verdachte, al dan niet onder begeleiding van de sterke arm, op het stadhuis ver scheen, dan volgde een verhoor. Het bewijs tegen de verdachte werd geleverd op grond van dit verhoor en mede op grond van getuigenverklaringen. Bij het verhoor was geen sprake van tortuur, zoals die bij de 'judiciële' strafrechtspleging soms werd aangewend)24. De procedure duurde in de wandeling niet langer dan één zitting. De vaststelling van het vonnis geschiedde bij meerderheid van stemmen) De vonnis sen werden niet publiek uitgesproken. 55

Scyedam | 1991 | | pagina 11