Bakker werd lijkwit van de schrik toen dat een officier van de Wehmacht bleek te zijn. Deze had echter in opdracht van de Ortscommandant een halve koe bij zich. Die kon hij krijgen voor vijf kruiken jenever! Overal probeerde Bakker eten vandaan te krijgen. Zo organiseerde hij het onderbren gen van kinderen in Groningen. Degenen die de kinderen wegbrachten, kregen geld mee om tarwe te kopen. Bakker Krommenhoek kwam met de bakkerswagen de tarwe halen, bracht zaterdags de gebakken broodjes, zodat Bakker 's zondags na de kerkdienst halve tarwebroodjes aan de gemeenteleden mee kon geven. De grote ge zinnen kregen extra. Ook zorgde Bakker ervoor dat arme kinderen enige malen per week konden eten bij beter gesitueerden. Zelf hadden de Bakkers toen er gebrek aan eten was, bijna alle dagen van de week kinderen te eten. Als één van de organisatoren van de voedseldistributie werd bij hem twee keer in de week een grote gamel gebracht. Kinderen konden dan komen met bord en lepel om te eten. Na de oorlog Is het verwonderlijk dat kort voor Bakkers eerste verjaardag na de bevrijding, op 19 augustus 1945, de parochie haar grote dank uitsprak en pastoor en mevrouw Bakker een gedenkalbum aanbood? Een gemeentelid hield daarbij de volgende toespraak die voor zichzelf spreekt. Toespraak bij aanbieding van het Gedenkboek Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Het Zij mij vergund, om, al is het met zekeren schroom, op deze voor zelfstandige uiting zoo ongewone plaats, in opdracht van de commissie ter voorbereiding van deze bijeenkomst, na mens de gemeente in niet ritueele woorden God te loven voor alle genade, die in de oor logsjaren ons deel was, in zonderheid Hem te danken voor den steun, die Hij ons door uw werk heeft gegeven, waarbij wij werkelijk niet voorbijgaan aan het leed, dat ook ons deel was. Gelijk een lichaam zonder geest dood is, alzoo is ook het geloof zonder de werken dood. Dit is het motief van een album, hetwelk wij u aanbieden op deze gedenkwaardigen Zondag waarop voor het eerst de kanonnen zwijgen, waarop voor het eerst na de oorlog uw verjaar dag herdacht werd. In dezen oorlog hebben wij aan u gezien: Er is geen vrees in de liefde, de volmaakte liefde drijft de vrees uit. Daarmede bedoelen wij niet de vrees voor het oorlogsgeweld, daarmee duiden wij aan uw ze delijke moed, om de consequenties onder de oogen te zien van uw daden van naastenliefde toen de bezetter hier was, toen fluistercampagnes aan de orde van de dag waren. Gij hebt goed gedaan aan alle mensen, maar allermeest aan de huisgenooten des geloofs. Ieder wisten wij dat voor ons zelf. Nu weten enkele commissieleden het van allen. Wij denken daarbij aan uw huisbezoeken, die op de eerste oorlogsmorgen om half 5 aanvin gen, aan uw raadgevingen die begonnen met de vluchtkoffer, aan de aanvullingen op het 110

Scyedam | 1991 | | pagina 30