"Wel ja, waarom niet?' 'Joo, joo! je gaat koppetje onder, 'oor! en dan ben je zoo nat as kies! Daar 'eb je 't al!' "Nou, wat zei dat? Laa'n we gauw deurloopen en dan in de branderij guns vragen, of ik me drogen mag.' 'Goed, kom meê! - Zeg, meester! mag 'ij zen eigen is drogen? 'IJ wou guns is drinken en toe is ie in de sloot gezakt.' 'A, a! ja, dat begrijpt ik. Komp maar 'ier. Je moeder zei 't toch wel merken; maar ik wil je niet ziek laten worden met dat natte goed an. Gaat daar maar staan en hangt je kiel en je broek en je kousen maar 'ier op. Ik zag jul lie guns wel bezig; ik 'eb nog geropen en gewonken, maar je 'oorde niks. Zeg, benne jullie een riddertje gaan leggen? Ik geloof'et wel, want nou ik je goed ankijkt, ken ik je wel. Ik 'eb jou wel oit school zien kommen.' 'Ja, meester! 'ij 'eit gevraagd, of ik mee ging.' 'Nee, meester! 'ij zeit teugen me' "Nou, 'ou je mond maar, allebei. Ik denk, 'dat de meester' et wel te weten zei kommen en je ouders ook. Eén ding is zeker: as 't examen is, kommen jullie allebei met 'n groo- ten dallast n) t'huis, zukke brave jongens! 't Zei met jullie net gaan, as met het meisje van den pomper 12), die bleef ook telkens stilletjes oit school. Dikkels 'eb ik ze op een stoep zien ziten bonken 13X as 't schooltijd was. Maar eindelijk is er vader er achter gekommen, en nou is 't oit, hoor! ze blijft nie' meer thois. Ik wou, dat 't met jullie ook zoo gong!' NOTEN 1. Joo, uitroep, waarschijnlijk uit jongen verbasterd. 2. Prak wegbrengen, middageten naar de fabriek brengen. 3. Van IJsel, Van zijne superieuren sprekend, gebruikt de arbeider nooit eenen titel, nog wel scheldnamen. 4. Riddertje leggen, de school verzuimen, spijbelen. 5. Je bent het maar niet, dat is slim; dat heb je aardig gedaan. 6. Ouwe tijer. Brandersknecht 7. 'Agelstraat, Hagastraat. 8. Den Houten, bijnaam naar het hout, waarin die heer handelt. 9. Op zijn poot spelen, driftig worden, razen, uitvaren. 10. Sis, zonderling, vreemd. 11Dallast. De naam, waarmee een jongen, die bij het examen niets heeft gekregen begroet wordt. In het bargoens betekent dallast armoede. 12. Pomper, laagste arbeider in de branderij. 13. Bonken, met bonken, bikkels spelen. 114

Scyedam | 1991 | | pagina 34