NIEUWE UITGAVEN '400 JAAR PREDIKANTSPLAATS KETHEL EN SPALAND Schetsen uit de geschiedenis', door F.M. Verheijen Een uitgave van de Stichting Fonds Historische Publicatie Schiedam, in samenwerking met het Gemeentearchief Schiedam en de Hervormde Gemeente Kethel en Spaland, verschenen op 30 april 1991; 56 pagina 's, genaaid, formaat 24 bij 17 cm., 10 afbeeldingen, 13 reproduc ties van archiefstukken. ISBN 90-70450- 13-5, prijs f 7,50, verkrijgbaar in de boek handel. Op 30 april werd het eerste exemplaar gepresenteerd van het boekje '400 Jaar Pre dikantsplaats Kethel en Spaland' door de auteur, mevrouw F.M. Verheijen. Haar naam was niet eerder verbonden aan een uitgave over Kethel. Toch is het voor in gewijden geen verrassing. Reeds diverse jaren is zij verbonden aan het Gemeen tearchief Schiedam, met als speciale taak de inventarisatie van de archieven die be trekking hebben op Kethel. Thans is zij bezig met de inventaris van het archief van de r.k. parochie van de H. Jacobus in Kethel, maar reeds in 1989 kwam de inventaris van het archief van de Her vormde Gemeente gereed. Als geen ander is zij daardoor thuis in de oude archiefstuk ken. Elke pagina heeft zij onder ogen gehad. En in combinatie met een gedegen ach tergrondkennis heeft zij er een aantal interessante thema's uitgelicht. Dit naar aanlei ding van de herdenking dat 400 jaar geleden (in 1591) de eerste predikant in Kethel werd benoemd. Het boekje heeft een geheel andere opzet dan we via de boeken van Jaap de Raat ge wend zijn. In telkens enkele pagina's wordt elk thema duidelijk neergezet, waardoor in kort bestek een goed beeld ontstaat van de diverse onderwerpen. Deze lopen uiteen van de Kerkgemeenschap vóór 1591, de reformatie, de organisatie van de kerk, de pre dikant in de 17e eeuw, de classis en de consulent, tot de armenzorg, de oecumene en de laatste 125 jaar. Diverse documenten uit het kerkarchief zijn gereproduceerd, waaronder de 'intree- predicatie', in handschrift, van ds. Holtzer uit 1788 en een kwitantie in sierschrift door schoolmeester Brouwer uit 1738. Om de sfeer uit de verschillende perioden sterker te tekenen is het werk doorspekt met teksten, gedichten en prenten van tijdgenoten uit de historie (overigens niet recht streeks de Kethelse situatie tot onderwerp hebbend). Al met al een interessant boekje, zelfs voor wie niet uit Kethel afkomstig is. (R.W. Poels) 120

Scyedam | 1991 | | pagina 40