SCHIEDAM HAVENBOEK door Hans van der Sloot 112 bladzijden, geïllustreerd Produktie: De Hollandse Onderneming, Uitgeverij/Schiedam Uitgegeven in opdracht van N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Prijs f 35,-. Mede ter gelegenheid van de havendagen, die wij onlangs in Schiedam vierden is dit vlot geschreven boek verschenen. Zeer veel onderwerpen komen aan de orde. Van de door Roentgen (oprichter Fijenoord) ontwikkelde compound stoommachine tot aan de bordelen aan de Hoofdstraat. Maar door gebrek aan voldoende omvang van Schiedams roze leven worden uitgebreid Rotterdamse toestanden aangehaald. Er is ook wat leuterpraat over oude burgemeesters. Over de peperdure flat van Peek aan de Maasboulevard. Hoogst interessant, denk je dan. En steeds weer bekruipt je de vraag: Stamt dit nu uit het rijke gedachtenleven van de auteur of is dit ergens op gebaseerd? Op blz. 36 bijvoorbeeld spreekt hij over Wilton die in 1929 al tientallen oceaansto mers en tankers zou hebben gebouwd. Dit leest natuurlijk wel lekker, maar het is niet waar. Wilton was groot in reparatie van schepen en had zich tot die tijd slechts zeer beperkt met nieuwbouw bezig gehouden. Op sommige plaatsen vertoont het boek sporen van haastwerk. Maar het is een gezellig lees- en plaatsjesboek, met een hele mooie omslag. En als de opdrachtgever dit voor ogen stond, dan is het geheel geslaagd. (W.S.) HERMAN BODE VAKBONDSMAN Herinneringen verteld aan Henny Lansink, Herman Noordegraaf en Eef van Volsteven. 228 pp. III. Arbor, Baam 1991. Prijs 29,50. De bekende vakbondsman Herman Bode (van het NKV en de FNV) gaat in zijn levensherinneringen ook in op de jaren die hij als districtsbestuurder doorbracht in het district Zuid-Holland (1955-1958) en in het district Rotterdam (1961 -1969). Voor al de tweede periode was erg roerig door de spanningen op de arbeidsmarkt, het ver schijnsel koppelbaas en de daaruit voortvloeiende loonexplosies en stakingsacties. Daarbij komen ook Schiedamse bedrijven als Wilton-Fijenoord, Gusto, de Nieuwe Waterweg en een bedrijf als de RDM, waar veel Schiedammers werkten, aan de orde. In zijn ode aan de vakbeweging', aan het slot van het boek, noemt Bode nog nadruk kelijk Theo Verschure, voorzitter van Sint Eloy Schiedam, en Toon Scholten, onder nemingsraadslid bij de Nieuwe Waterweg. Aardig zijn de typeringen die hij geeft van werkgevers als Van der Pols (RDM), Verol- me en Bart Wilton. Hoewel Schiedam slechts lopende het verhaal aan de orde komt, geeft het boek een goed beeld van de arbeidsverhoudingen zoals die ook in Schiedamse bedrijven aan wezig waren. 122

Scyedam | 1991 | | pagina 42