- vloeken, vechten, razen etc. De straf was doorgaans eveneens 'ontslag onder reprimande'. Een enkele maal ook plaatsing op een 'Oost-Indië-vaarder'. - banbreuk Dit leidde doorgaans tot langer-verbanning. - stichten van politieke onlusten De straf was 'ontslag onder reprimande'. - diefstal De straffen liepen uiteen van 'ontslag onder reprimande' tot verbanning en tucht huisstraf. Kinderen moesten vaak 'slagen op de billen' ondergaan) - 'telen in onegt' Dit leidde tot 'ontslag onder reprimande'. - incest Louis Block)109 werd enkele dagen op het raadhuis opgesloten. Zijn dochter was per slot van rekening al 18 jaar oud. De dochter kreeg alleen een berisping. - overtreding van stedelijke keuren Gebruikelijk was een berisping met in sommige gevallen een geldboete. Procedures tegen gedaagden 'op de rol' De enige straffen, die gevonden zijn, zijn opsluiting in het raadhuis en oplegging van een geldboete. Zij betroffen vechten en schennis van stedelijke verkeersregels in on geveer gelijke mate. Extraordinarisproces - moord De enige moordenaar werd geradbraakt) - zware mishandeling De straffen waren niet-publieke geseling, publieke geseling, toebrengen van een snee in de wang, verbanning, geldboete en God en de justitie om genade bidden. - misdaden tegen het vermogen De straffen varieerden sterk. Het minimum was opsluiting voor enkele dagen in het stadhuis, het maximum de dood aan de galg. De doodstraf werd alleen opgelegd aan misdadigers met een lang strafblad. Hiervan is een sprekend voorbeeld Hendrik Pieter van de Mosselaar)11 die met zijn inbrekersbende lange tijd Leiden en Schiedam had geteisterd. Met Hendrik moesten ook de leden van zijn bende op het schavot plaats nemen. Zij kregen slechts geseling, tepronkstelling en verban ning. De volgende dames kwamen eveneens - op dezelfde dag - aan de galg. Wesri nen)112, een zwerfster, die vele malen had gestolen en al eerder was veroordeeld in Leiden, Diemen, Dordrecht en Utrecht en Marij Schielte) haar 'partner in crime' met op haar 'record' Brugge, Sint Niklaas, Brussel, Antwerpen, Utrecht, Leeuwar den, Rijsel en Duinkerken. Speciale aantekening verdient, dat de burgemeesters het zes maanden oude kind van Wesrinen voortaan lieten opvoeden op kosten van de Magistraats Armenkamer. Door de bank genomen kregen de delinkwenten tegen het vermogen verbanning al dan niet gekombineerd met een schavotstraf en/of 88

Scyedam | 1991 | | pagina 8