tuchthuis. De kans op deze laatste straffen steeg naar mate er sprake was van reci dive en 'braak'. - bigamie Behalve op de nietigverklaring van hun huwelijken kwam dit delikt de misdadigers op verbanning te staan. - prostitutie Dit delikt werd niet 'sec' berecht. Toch mogen twee gevallen enige indruk geven hoe het gerecht strafte. Ariaentje van Rijn) rolde na de 'daad' de portefeuille van haar cliënt. De strafwas levenslange verbanning uit Holland en 1000 gulden boete. Jaco- mijntje Arents Kleijn)"5, schuldig aan hoererij, onkuisheid en bevallen van een kind kreeg 50 jaar verbanning uit Holland en eerloos en infaamverklaring. - conkubinaat Dit werd bestraft met verbanning. - overspel De straf was een kort konfinement in het raadhuis en verbanning. - sodomie Hierop volgde de dood aan de galg. - vagebonderen De vagebonden, die in extraordinarisproces terechtstonden, waren doorgaans al eerder uit de stad 'geleit' of bij resolutie gevonnist) Deze recidivisten kregen nor maliter niet-publieke geseling in het raadhuis en verbanning. Het kwam echter voor, dat vagebonden, die zeer provokant waren opgetreden, toch het schavot moesten betreden, getuige het tweetal, dat op een 'stoeltje' elkanders geseling moest aanzien)117 en Jan Smits)118, wiens 'attestatie' werd verscheurd. Eveneens kregen vagebonden soms tuchthuis. Het berechten van vagebonden in extraordinaris proces hield omstreeks 1770 vrijwel op. Blijkens de voornoemde vonnissen tegen Wesrinen en Marij Schielte en het nog te noemen vonnis tegen een duellant was het vagebond-zijn een omstandigheid, die het opleggen van een doodstraf in de hand kon werken. - 'krakelen' etc. Hierop volgde een korte opsluiting op het stadhuis en verbanning. - overtreding stadskeuren Opsluiting op het stadhuis was gebruikelijk. - banbreuk De straf was een - vaak nog langere - verbanning. Soms met een al dan niet publieke geseling. - duelleren Uit de literatuur is al bekend, dat dit delikt slechts zelden werd berecht) Er is dan ook slechts één vonnis gevonden en nogwel een doodvonnis) Deze gestrengheid kan niet aan het duelleren alleen hebben gelegen. De reden moet zijn geweest, dat de duellant een vagebond was met reeds een reeks veroordelingen voor diefstal op zijn naam. - valse munterij m Voor dit delikt was destijds in Holland de doodstraf niet ongebruikelijk) Toch kreeg Maarten van Zijl) 22 slechts 8 dagen opsluiting op het raadhuis en verban- 89

Scyedam | 1991 | | pagina 9