Al in 1521, een paar jaar dus na het eerste optreden van Luther, was er in Schiedam een onderzoek naar Lutheranen en Wederdopers. Keizerlijke plakkaten kondigden al zwaardere straffen aan. Ik kan op al dit boeiende niet ingaan vanwege de plaatsruimte. Maar uit alle beslissingen, decreten, kleine aanwijzigen, geplaatst in groter verband, zijn er nogal wat conclusies te trekken. Omstreeks 1540 zijn in ons land 80 werken van Luther in omloop! Waarvan het groot ste deel in het Nederlands. Dat onze landen Luther na aan het hart lagen blijkt wel uit zijn befaamde brief'An die Christen im Nidderland' (1523). Hij is het nooit te boven gekomen dat tot de eerste martelaren voor de Evangelische leer niet hijzelf behoorde. Het waren twee Nederlanders. Hoezeer Luthers gedachten onder de, de gevestigde Kerk de rug toekerende, bevol king weerklank vonden bewijst wel een boekverbranding, in 1521 georganiseerd door de pauselijke nuntius Aleander als 'acte van geloof op de Vrijdagmarkt in Antwer pen. Een bakker, Lieven de Zomere, die daarbij stond zei: 'De boecken kunnen ze wel verberrenen - maer wat in 't herte zit niet.' En slaande op zijn buidel voegde hij eraan toe: 'Hier zit nog eenen boeck van Luyter inne ende ick hebbe er nog thuys!' Wat dit alles met de Schiedamse preekstoel te maken heeft? Dit: de Evangelisten panelen geven er blijk van dat de onbekende houtsnijder niet zomaar in Renaissan cestijl schrijvende heiligen heeft uitgebeeld. Neen, hij is tot hun essentie doorgedron gen! Hij ként ze, heeft ze doorlééfd! Ieder met zijn specialiteit in nutshell. Hetgeen hij met dramatische zeggingskracht uitbeeldt. En bovenal: de Goede Herder, die vanuit zijn renaissance-gewelf op de beschouwer toekomt! De kern van wat de Evangelisten bedoelen: Christus zoekt en vindt het ver lorene, is het hart van het vijfluik in Schiedam! Zonder twijfel: een humanistisch-lutherse interpretatie. Eigenaardig: het sedert de vroege Christenheid bijna vergeten motief van de Goede Herder is het vignet van de Wittenbergse universiteit. Het verschijnt sedert 1530, om geven door bergen met architectuur (zoals in Schiedam!) op de titelpagina's van Lut hers boeken en geschriften, in hout gestoken door Lukas Cranach (fig. 5). In preken en tafelgesprekken van Luther speelt de Goede Herderfiguur een belangrijke rol. 'Het hele Evangelie is er in vervat', zegt hij eens bij het zien van een afbeelding. Al in 1524 heeft Sebald Beham een houtsnede gemaakt voor een vlugschrift van de volksdichter/schoenlapper Hans Sachs: Christus vóór de schaapskooi; tegen de her ders van de kerk! Veertig jaar later zal Pieter Brueghel de O. zich er nog door laten in spireren. Het vlugschrift is geheel luthers geïnspireerd. Omstreeks de helft van de 16e eeuw begint Luthers invloed in onze landen te vermin deren. De Lutheranen zijn monddood gemaakt of uitgeroeid. Evenals de Doops gezinden. Bovendien verdrongen door de weinig talrijke, maar zeer strijdbare Cal vinisten. Lutheranen mochten zich alleen lijdelijk verzetten tegen de vervolging. Zo ook de Doopsgezinden. Calvinisten begonnen met gewapend, georganiseerd verzet. Zó is het o.a. tot beeldenstorm en opstand gekomen, die mede geresulteerd hebben in de nationale zelfstandigheid van de noordelijke Nederlanden. De Schiedamse preekstoel is ongetwijfeld ontstaan in de periode vóór de Calvinisten, nog geheel onder invloed van Luthers gedachtengoed. Daarom is zeer waarschijnlijk 136

Scyedam | 1991 | | pagina 12