Ook in perioden, dat er in zijn eigen portemonnee maar heel weinig te vinden was. Hij had liever een dure Engelse jas aan die tot de draad versleten was. dan een 'boter- hamzak' zoals hij het zelf uitdrukte, van C A. Hij ging liever bij Hilton eten dan bij de Chinees. Ook in perioden dat hij het financieel moeilijk had zag hij nooit op tegen degenen die het beter hadden. Hij voelde zich niet minder, maar nog altijd behorend tot dat milieu. Maar daar stond tegenover dat bij zich evengoed thuis voelde in een volkscafé, waar een glas bier en een portie leverworst voor hem werden neergezet. Hij had de gave om te kunnen communiceren met de gewone man. Als hij in de volksbuurten tekende, werd hij binnengevraagd in de kleine huisjes en kreeg een kop thee en praatte hon derd uit. Hij kon zich soms ook fel afzetten tegen bepaalde kenmerken van de zogenaamde 'betere' klasse. In het Schiedam van de vijftiger en zestiger jaren waren dezelfde notabelen te vinden die Jacques Brei in zijn chansons zo treffend beschreef. Wel gedaan, tevreden over zichzelf, maar vaak uiterst bekrompen van geest keken ze vanuit Hotel de Kroon over de Koemarkt uit bij hun bittergarnituur. Of namen ze hun drankjes tot zich in Hotel Beijersbergen. Soms schoof Octave aan en ontstond er een geanimeerd gesprek. Maar hij kon ook shockeren door de kleinburgerlijkheid met een enkele zin of opmerking pijnlijk bloot te leggen. Zijn kinderen hadden er moeite mee dat hun vader, in een van de periode van geld- schaarste, avond aan avond diezelfde mensen vanachter de vleugel vermaakte in ho- 166 Woudweg 1 hoek Harreweg. Pentekening 19 x 27 cm - 1967

Scyedam | 1991 | | pagina 10