tel de Kroon. Op die manier, als barpianist, maakte hij in hun ogen immers een knieval voor de Schiedamse bourgeoisie. Voor de mensen, die hij thuis aan tafel soms belachelijk maakte. En waarvan hij de gezichten tot vreemde clownskoppen ver minkte als ze in de krant stonden bij een feestelijke of gewichtige bijeenkomst. Maar hij had er zelf geen last van dat hij op afroep moest spelen wat ze van hem ver langde, mensen vaak zonder enige smaak of muzikaal gevoel. Octave speelde voor zichzelf, en had daarom ook verordonneerd dat zijn eigen vleugel uit zijn huis moest worden getakeld omdat er op die 'kist met spreeuwen' die er in De Kroon stond niet te spelen viel. In zijn tekeningen is dat terug te vinden. De potloodlijnen waarmee ze al schetsend werden opgezet zijn altijd los en ritmisch. Je proeft er de geraaktheid door het onder werp in. De liefde voor het landschap en het stadsbeeld. Het zijn emotionele lijnen. Thuis kwam de Oostindische inkt er overheen. Dan werd het beeld, dat in potlood snel was vastgelegd, weer met een zekere distantie geanalyseerd en ambachtelijk 167 Broersvest 13 Sloop van de molenstomp De Oostmolen. Deze molen uit 1727 stond op de hoek Lange Kerkstraat en Broersvest. Een deel is gesloopt in 1899 en de rest in 1962. Pentekening 20 x 24 cm De strijd tussen hoofd en hart was nog een kenmerk van zijn persoon en roept op nieuw dat beeld van wijkende lijnen, van ambivalentie, op. Begiftigd met een helder verstand, en dankzij opvoeding en voortdurende zelfstudie steunend op een grote eruditie, was hij vaak de man die zaken probeerde te analyseren. Maar dan opeens golfde de emotie er overheen. Emotie die soms op het sentimentele af was.

Scyedam | 1991 | | pagina 11