klaar gemaakt voor de drukker. En zo week een deel van de emotie voor de ratio. Wie nog de potloodschetsen naast uitgewerkte tekeningen legt, kan aan die conclusie niet voorbij en ziet beide karaktertrekken naast elkaar geëxposeerd. Terug naar de jonge Octave, die in Rotterdam het kunstenaarsvak leerde. Zijn leven kende daarna weinig perioden van rust. Met schilderen en tekenen kon hij zijn brood niet echt verdienen. En daarom waren er twaalf ambachten en dertien ongelukken. Niet omdat hij nergens geschikt voor was, maar meer omdat al die baantjes hem niet echt konden boeien. Hij was handelsreiziger, werkte in een Schiedamse machinefa briek, reisde zijn naar Antwerpen teruggekeerde ouders weer achterna om er op de administratie van een autofabriek te gaan werken Maar nogmaals, het kon hem niet boeien. En de motivatie om carrière te maken was niet groot, omdat hij financieel steeds kon terugvallen op met name zijn moeder als het weer scheef was gegaan. Liefdesrelaties, elkaar soms in snel tempo opvolgend maar altijd weer met een kater eindigend, maakte het leven van Octave er ook niet gemakkelijker op. In 1928 reisde hij wanhopig verliefd een vrouw achterna naar het toenmalige Nederlandsch-Indië. Hij was van plan er maar kort te blijven. Het werd een periode van zeven jaren Later zou hij vaak boeiende verhalen vertellen over die periode. Over de schitterende volkeren in de archipel en de wonderschone natuur. Hij kreeg de gelegenheid om een groot deel van die archipel te bereizen, toen hij deel uitmaakte van het cabaretgezel schap van De la Mar. In Batavia was hij in contact gekomen met het gezelschap, dat een pianist zocht. Oc tave koos voor het avontuur. En zo trad hij op in allerlei uithoeken voor allerlei gezel schappen. Uiteraard tekende en schilderde hij ook op die tochten en fotografeerde hij boeken vol. Hij schaafde aan zijn pianospel en trad in Batavia op voor de radio. Maar hij had er ook heimwee naar Nederland en vooral naar Rotterdam. In de hitte snakte hij soms naar koude winters met erwtensoep en zuurkool met spek. Tenslotte werd hij ziek en zijn moeder, wie anders, stuurde het geld voor de terugreis. En dan verandert de zieke, door heimwee overmande Octave, opeens weer in de man die graag geniet van het bruisende leven. Hij reist terug via Italië, waar hij zich een uiterst elegante garderobe aan laat meten, en Parijs, waar hij een tijd blijft hangen. En veel later dan gepland keert hij terug in Rotterdam. Rijdend over het viaduct stromen de tranen over zijn wangen, want hij is weer thuis. Octave vindt een vaste baan als tekenaar bij het Rotterdamsch Nieuwsblad en gaat wonen op de hoek van de Schiedamse Singel en de Schildersteeg. Hij wordt een vaste klant van het artiestencafé van Charley Stok. Voor het Nieuwsblad trekt hij er vaak op uit, samen met Leo Ott of Bart in 't Hout. Om de krant in de 'buitengewesten' te pro moten worden reportages gemaakt in een wijde cirkel rond Rotterdam. De journalis ten schrijven en Octave tekent. Leuke stadhuisjes, molens, boerderijenDit is het werk waar hij van houdt. 169

Scyedam | 1991 | | pagina 13