OCTAVE JEAN BATISTE DECONINCK Geboren 20 juli 1894 te Amsterdam. Overleden 16 mei 1974 te Schiedam. Opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Werkte voor de 2e wereldoorlog als tekenaar voor het Rotterdamsch Nieuwsblad en later als tekenaar/journalist voor De Nieuwe Schiedamsche Courant en Tiet Nieuwe Dagblad (uit gaven van de Maasbode), De Schiedammer (uitgave van Het Parool), De Havenloods, Het Vrije Volk en Het Rotterdamsch Nieuwsblad. Verbleef in Nederlands Indië als pianist bij het cabaretgezelschap van De la Mar. Vestigde zich na het bombardement op Rotterdam in Schiedam en trouwde in 1940 met Bep Roodenrijs. Exposeerde in 1972 in het Stedelijk Museum te Schiedam. In 1978 en 1991 organiseerde de Historische Vereniging een tentoonstelling van zijn tekeningen en aquarellen. Zijn werk bevindt zich thans in de gemeentearchieven van Rotterdam en Schiedam en in de verzamelingen van diverse particulieren. De afgedrukte tekeningen zijn afkomstig uit het gemeentearchief Schiedam, defoto 's en an der materiaal zijn van de familie. Tekening en tekst van Octave DeConinck zoals sommige lezers zich misschien nog wel herinneren. Meestal was de geschreven tekst veel langer. Dit stukje komt waar schijnlijk uit de Nieuwe Schiedamsche Courant. (Opmerking: Het stukje is slordig gezet en op het eind van het verhaal is er een regel ingevoegd die er niet hoort. Dit is een fout van de krant). MISSCHIEN IS HET DE weemoed over al het verdwijnende schilderachtige in onze stad en omgeving, die mij steeds weer drijven naar de oude buurtjes en be kende Schiedamse plekjes en mij nopen tot het gebruik van schetsboek en potlood. Maar wat hiervan zij, ik kan het niet la ten om die plekjes na te tekenen en ik vlei 'mij met de hoop, dat ik vele Schie dammers hiermee een genoegen doe op de koop toe. Wanneer ik dit plaatje met enige woorden verduidelijken mag, dan wijs ik op de eerste plaats op de merk waardige contrastwerking van de molen en zijn .buren. Een lantaarnpaal, een mo len, een huisje met tuitgevel en een minia tuur hooiberg, die tot rommelbergplaats is ingericht, zij vormen te zamen toch een bekoorIijke,Jiarmonie met een onloochen baar Hollands., (sterker nog) Schiedams karakter. In de uitvoering van de grote saneringsplannen, die voor de deur staat, zal eerlang alles, wat op deze tekening te zien is, verdwijnen. Alleen de molen wil men sparen. Ik ben oprecht benieuwd, hoe het er dan in de omgeving van „de drie Koornbloemen" zal uitzien. Maar schilderachtiger zal het er wel niet op worden in deze „zakelijke" tijd. Ik meen tekenaar is, verknocht te zijn aan dat'ge- ne, wat romantisch en tekenachtig is. vandaar dat ik aan de getrouwe lezers inmiddels, dat het het goed recht van een van ons blad deze tekening van het oude Schiedam wil opdragen. OCTAVE DECONINCK 176

Scyedam | 1991 | | pagina 20