van de Surabayasche Kunstkring was. In 1926 geeft hij wegens de toegenomen drukte het baantje van penningmeester er aan, maar hij blijft de leiding van het z.g. Bureau van de Kunstkring behouden. Begin 1928 legt hij in verband met zijn aanstaand ver lof beide functies neer, maar hij wordt dan vice-voorzitter. Op 12 augustus van dat jaar wordt hem een afscheidsdiner aangeboden. Op 15 augustus vertrekt hij dan met het stoomschip 'Slamat' naar Nederland, waar hij o.a. zijn familie in Den Haag en Schiedam bezoekt. Zijn vader was toen nog in leven. Half mei 1929 is hij terug in Su rabaya en neemt hij zijn functie van vice-voorzitter van de Kunstkring weer op. Ook was hij nog geruime tijd Commissaris Plaatsbespreking. Oprichting Vaderlandsche Club Bij het Suikersyndicaat had Jan Verboom mr. P.M.C.J. Hamer en mr. G.H.C. Hart le ren kennen, die in de jaren 1928-'29 met anderen bezig waren een nieuwe politieke groepering, de Vaderlandsche Club, op te richten. Samenbindend element vormde kritiek op het tegenover het Indonesisch nationalisme zwakke beleid van de Neder landse regering, de zgn, 'ethische politiek'. De vrees was dat hierdoor de Nederlandse leiding over Indië in gevaar kwam. De Vaderlandsche Club (VC) wierp zich op als kampioen van de Nederlandse kolonisten. Dit sprak ook Jan Verboom aan en hij be hoorde daarmee tot de leden van het eerste uur. Op 20 oktober 1929 werd de Vader landsche Club officieel opgericht. In de beginjaren van de nieuwe politieke beweging speelde Jan Verboom een be langrijke, doch geen leidende rol. Zo heeft hij medio 1929 samen met mr. Hart een be langrijke bijdrage geleverd aan het beginselprogramma. Van het begin af was hij lid van het Bestuur van de Kring Surabaya, medio 1932 wordt hij waarnemend voorzit ter. Van 17 december 1929 tot 27 september 1933 was hij fractieleider van de Vader landsche Club inde Gemeenteraad van Surabaya. Opmerkelijk wapenfeit in die periode was met name een voorstel van de VC- gemeenteraadsfractie om de salarissen van de gemeente-ambtenaren van Surabaya per 1 januari 1932 met 10% te verlagen. Voorts is vermeldenswaard een voorstel van de Kring Surabaya, door Verboom verwoord in een Algemene Vergadering van de VC, om de regering in Nederland per telegram te verzoeken al het mogelijke in het werk te stellen de in Europa vastgelopen onderhandelingen tussen de grote mogendheden weer op gang te brengen. Eén van de aanwezigen spreekt dan van 'Don Quichotterie', een ander van een'cri-de-coeur'. Verboom houdt het bij het laatste: 'Als we hier bijeen zouden zijn als gelovige mensen, zou ik zeggen: Laat ons bidden'. Het voorstel wordt aangenomen. Bij zijn afscheid werden vele waarderende woorden gesproken, ook door politieke te genstanders. De Burgemeester zei o.a. 'dat Verboom iemand was waarnaar werd ge luisterd'. Eind 1933 wordt hij ook nog korte tijd voorzitter van de Afdeling Oost-Java van de VC. Gezinsleven Het is duidelijk dat Verboom veel hooi op zijn vork nam. Naast het werk voor de Vaderlandsche Club, bemoeide hij zich met de Kunstkring en had hij ook nog zijn baan bij het Suikersyndicaat. Hierdoor kwam zijn gezinsleven danig in de knel. Dit 181

Scyedam | 1991 | | pagina 25