leidde in 1933 tot een echtscheiding. Zijn dochtertje Thea gaat dan begin 1934 - zij is dan acht - met zijn zuster Annie Gantvoort-Verboom met de 'Sibajak' van de Rotter- damsche Lloyd naar Nederland. Zij zou haar jeugd volledig in Nederland doorbren gen, en vertrok na haar rechtenstudie naar Amerika. Zij woont nu in New York, en heeft een zoon en twee kleinkinderen. In de Volksraad Begin 1935, wanneer Verboom nog steeds voorzitter is van de Afdeling Oost-Java en op het adres Simpang 44, Surabaya woont, wordt hij samen met H.J. van Holst Pel- lekaan, ir. H.A. Vreeburg en de arts H. Kruyne voor de Vaderlandsche Club tot lid van de Volksraad verkozen. In maart legt hij dan zijn voorzitterschap van Oost-Java neer.omdat hij wegens zijn Volksraad-lidmaatschap naar Batavia moet verhuizen. Hij wordt ook nog gepolst om voorzitter van de Vaderlandsche Club als geheel te wor den, maar dit wijst hij af omdat hij tegen een accumulatie van functies was. Op 15 juni wordt hij inderdaad als Volksraad-lid benoemd, en tevens wordt hij lid van het Colle ge van Gedelegeerden. Wanneer Van Holst Pellekaan op 1 juli als Volksraad-lid be dankt, wordt Verboom meteen fractieleider van de VC. Hij treedt dan eveneens toe tot het Hoofdbestuur. Wat hield de Volksraad in? Deze had behalve adviserende ook wetgevende be voegdheden. Zij bestond vanaf 1931 uit een benoemde voorzitter en 60 leden, t.w. 25 Nederlanders, 30 Indonesiërs en 5 andere Oosterlingen. Van de Nederlanders werden er 10 benoemd en 15 verkozen, van de Indonesiërs werden er 10 benoemd en 20 ver kozen. Het kiezerscorps van zowel de Nederlanders als de Indonesiërs was echter zeer select. Van een democratische vertegenwoordiging was geen sprake. Het College 182 Jan Verboom (bovenste rij 2e van rechts) op een Lagere School in Schiedam, welke is niet bekend. Wie herkent gezichten?

Scyedam | 1991 | | pagina 26