EEN BURGEMEESTERSECHTPAAR W.P. Rook Wie onderzoek doet naar de historie van zijn of haar stad krijgt soms met verrassende ont dekkingen temaken. Zo'n onderzoek met verrassing vond zijn aanleidingin een min of meer vertrouwelijke mededeling over twee schilderijen waarop een oud- burgemeester en zijn vrouw waren vereeuwigd. Beide schilderijen waren in het bezit gekomen van het Schiedams kantoor van de Bank Mees Hope, toen nog gevestigd aan de Oranjestraat. Dat het om een burgemeestersechtpaar ging wist men want dat stond bij de namen op de achterzijde aan gegeven. Hun namen (eveneens op de achterzijde vermeld): Philippus Theodorus van Cloon en Anna Catharina van Cloon-Löve. Maar men vroeg zich wel af of er van deze mensen iets meer bekend zou zijn dan alleen dit gegeven. Een onderzoek volgde en dat leverde het volgende verhaal op. De naam'van Cloon' heeft in Schiedam geen bekende klank. Toch heeft onze stad twee keer een burgemeester met deze naam gehad en over beiden is vanuit historisch oogpunt wel iets te vertellen. Het verhaal begint met Philippus Jacobus van Cloon die ongeveer in 1665 in Amsterdam werd geboren. Tussen 1686 en 1700 was hij in Batavia als juwelier werkzaam, waaruit we mogen concluderen dat hij tot een welgestelde fa milie behoorde. Nog wel een veronderstelling maar één die in de rest van het verhaal aan inhoudelijke kracht zal winnen. Eveneens in Batavia huwde deze mijnheer van Cloon met Agnita van der Walle, een kleindochter van een schepen van Schieland die in Delft woonde. Uit dit huwelijk werd zoon Dirc geboren die later bekendheid zou krijgen als Gouverneur-Generaal van Nederlands Indië. Aan het huwelijk met Ag nita van der Walle kwam een einde door haar overlijden en Mr. Philippus trouwde daarop in 1703 in Rotterdam met Maria Timmers. Hij woonde toen ook in die stad en dat weten we omdat hij in 1719 daar schepen van de stad was. Hoe weten we niet, maar zeker is dat hij in Schiedam verzeilde en als Philip Jacob van Cloon in de jaren 1728,1730 en 1731 tot schepen werd gekozen. En achtereenvolgens werd hij in 1732 tot burgemeester en in 1733 tot weesmeester gekozen. Toen hij op 6 juli 1737 (opnieuw??) zijn testament opmaakte stond hij daarin vermeld als President Weesmeester en lid van de Vroedschap. Mogelijkerwijs was hij slechts één jaar Burgemeester van onze stad. Op 10 januari 1738 overleed hij. Zoals eerder opgemerkt zou zijn zoon Dirc het tot Gouverneur-Generaal voor de Staten van Holland in Nederlandsch Indië brengen. Hij was daarmee de opvolger van Diederic van Durven die door zijn optreden aldaar berucht was. Later volgde hij Petrus Vuyst op als Gouverneur-Generaal van Ceylon. Deze was kort daarvoor we gens wreedheid tegenover de plaatselijke bevolking tot de dood veroordeeld. Mr. Dirc van Cloon keerde naar Batavia terug en vroeg ontslag aan. Vóór hem dat ver leend kon worden stierf hij in 1735, dus drie jaar eerder dan zijn vader. Mr. Dirc van Cloon was gehuwd met Antonia Adriana Lengele en omdat het huwe lijk kinderloos was, stierf met hem deze tak van de familie van Cloon uit. Dirc had nog een zus, Maria en een broer Adriaan evenals hijzelf in Batavia geboren. Maria 188

Scyedam | 1991 | | pagina 32