Nieuwstraat. Zijn vrouw verliet de stad en blijkens een mededeling in een Delftse courant is zij aldaar op 19 november 1803 op de leeftijd van 75 jaar overleden. Bijzondere besluiten of activiteiten die zijn naam voor altijd aan de stad hebben ver bonden heeft deze man niet gedaan en dat zal ook wel de reden zijn dat zijn naam bij velen nu voor het eerst onder de aandacht komt. Toch is er nog één feit het vermelden waard. Philippus van Cloon was een patriot zoals de meeste stadsbestuurders dat toen wa ren. En in die tijd stond het Stadhouderlijk Bestuur van de Prins van Oranje op groot schalige wijze ter discussie. Het functioneren van de Prins van Oranje liep daarmee parallel en zo kon het gebeuren dat de Schiedamse Vroedschap in een 'Conventie' het Stadhouderlijk Privilege introk. Dit privilege gaf de Stadhouder (dus de Prins van Oranje) het recht om aanbevelingen te doen voor personen die in de Vroedschap zit ting zouden moeten krijgen. De Vroedschap uit die dagen bestond uit 24 leden en 19 daarvan hadden de Conventie ondertekend. Ook Mr. van Cloon was ondertekenaar van deze Conventie die door zijn inhoud het begin vormde van een verkoeling te genover het Huis van Oranje. Maar met de komst van de Pruisen en de ommezwaai naar Oranjezijde van de gewone burgerij moesten de Vroedschapsleden onder druk van de omstandigheden de Conventie van 1782 als vervallen verklaren. Dit hield kleurbekennen in en dat is Mr. Ph.Th. van Cloon door zijn dood in 1787 bespaard gebleven. Voor wie meer wil weten over de gebeuren in de patriottentijd leze het boekje van L.C. Suttorp 'Over Schiedam in de achttiende Eeuw' of het betreffende hoofdstuk in het boek van Drs. G. van der Feijst 'de Geschiedenis van Schiedam'. Alleen de naam van Cloon zult ge er niet in tegenkomen. Verdere informatie over de schilderijen: De schilderijen zijn 83 bij 67 cm groot en worden gesierd met de beide familiewapens. Voor de 'van Cloons' is dat twee keer een zwarte leeuw en een rood kruis op een blauw veld. In het Löve-familiewapen staat een gouden leeuw met een zilveren cilinder met gouden band en 3 gouden sterren in een blauw veld. Het portret van Mevrouw van Cloon-Löve is gesierd met de twee familiewapens. In beide gevallen worden de wa pens gedragen door gouden leeuwen die één geheel vormen met de lijsten. Deze lijsten zijn uitgevoerd in Barokstijl. Zoals eerder opgemerkt werden de schilde rijen in 1988 door Bank Mees Hope aangekocht. Het zijn zeer fraaie werkstukken die het aanzien meer dan waard zijn. Het plaatselijk bankfiliaal werd dit jaar gesloten. Wat er met de schilderijen gaat ge beuren is op dit moment niet te zeggen. Wel mogen we de hoop uitspreken dat deze portretten, die voor onze stad toch wel een grote historische betekenis hebben, niet alleen voor het nageslacht maar ook voor Schiedam zelf bewaard zullen blijven. We kunnen er bij Mees Hope het beste van verwachten. 191 BRONNEN De Nederlandsche Leeuw 1956; Scheen P.A. uitgave 1969; Suttorp Dr. L.C. Over Schiedam in de achttiende eeuw; Mededelingen van de Hr. AJ. van der Tang; Notities van de schrijver zelf.

Scyedam | 1991 | | pagina 35