OCTAVE DECONINCK, TEKENAAR EN SCHILDER Victor Deconinck In het Stedelijk Museum is van 13 december 1991 tot 5 januari 1992 een tentoonstelling over Octave DeConinck. Het is opmerkelijk dat deze tekenaar van onze stad nog altijd in onze ge dachten voortleeft. Want hoeveel keer wordt weer teruggegrepen op het werk van deze kunstenaar als illustratie van de sfeer en toestand in vroeger dagen? Het Fonds Historische Publicaties geeft een map uit met 24 prenten (waarvan 8 in kleur) voor het merendeel niet eerder gepubliceerd. Te koop in museum en boekhandel. De zoon van Octave, Victor, gaat in onderstaand artikel in op het leven van zijn vader. Wie kende hem zo'n jaar of twintig geleden niet. Hij hoorde bij Schiedam zoals de Grote Kerk en de Koren beurs, de Molens en de Lange HavenMet zijn lange jas, door de regen aangetaste hoed of Engelse Cap en de wat gebogen rug was hij een markant figuur in de bin nenstad van wat in die tijd nog de jeneverstad heette. Met een schetsboek onder de arm zwierf hij door de straten en stegen op zoek naar onverwachte doorkijkjes of trok hij naar buiten. Richting Kethel of Overschie, waar toen nog majesteitelijke boerderijen het weidse polderland stoffeerden. En elke keer als een bepaald beeld hem frappeerde en inspireerde, werd het schets boek opengeklapt en vormde zich al snel een groepje mensen om die tekenende man, die in trefzekere bewe gingen de omgeving vastlegde. Octave DeConinck Zo ontstonden er gesprekken, want een zwijger was hij zeker niet. Hij praatte graag, vertelde gretig uit zijn rijk geschakeerde leven aan wie het horen wilde. Met vaak een voorliefde als gesprekspartner voor de 'gewone' man zonder franje, zonder sociale conventies en maskers. Maar hij ging ook, en soms fel, met de plaatselijke intellectuelen en notabelen de dis cussie aan over een breed scala aan onderwerpen. Want hij was belezen en er was wei nig waar hij geen interesse voor had. Hij was iemand met een uitgesproken mening die hij niet onder stoelen of banken stak, zoals de stamgasten bij het Vierkantje, de Amstelbron of Hotel De Kroon uit ervaring wisten. Hij legde er graag aan, om met een pils onder handbereik door de leestafel te spitten. Ën om er te praten. Schiedam en Octave DeConinck, want over de zeventien jaar geleden overleden kun stenaar gaat dit verhaal, vormden decennia lang een onverbrekelijke eenheid. Maar het opvallende is dat, zoveel jaren later, dat nog steeds het geval is. In hoeveel Schie- damse huiskamers hangt immers niet een reproductie van een van de vele honderden tekeningen, die Octave DeConinck van de stad maakte. Hoe vaak wordt er bij een Octave DeConinck 160

Scyedam | 1991 | | pagina 4