De besproken zalmvisserij Prins Hendrik is de tweede op Schiedams gebied. Of liever gezegd: in beide gevallen was de smalle strook grond aan de rivier van de Staat. De eerste was op de Ruige Plaat, een van de vele platen in de rivier en viel onder de gemeente Mathenesse en na 1868 onder Schiedam toen deze gemeente bij Schiedam werd gevoegd. De opzet van deze visserij was als wel meer in Nederland: een kade van soms meer dan een kilometer lengte met aan de westelijke kant enkele huisjes, loodsen en spillen. De industrie rukte echter op, Rotterdam annexeerde in 1909 dit gebied. Ongeveer waar de huisjes ston den is nude ingang van de Lekhaven. Wilton vestigde zich in Delfshaven op een gebied tot waar de vis serijkade liep. Twee decenia later kwam Wilton in Schiedam weer op het voormalige terrein van de zelfde, verplaatste, zalmzegenvisserij Prins Hendrik. Afgedrukt zijn 3 kaartjes uit De Waterweg langs Rotterdam naar zee 1866-1916' van A.T. de Groot. Deze geven op schaal 1:40.000 de oever situaties weer van Schiedam grens Vlaardingen-Ambacht tot Delfshaven. Toestand 1891, 1906 en 1915. In 1891 bestaat dit gebied, vanaf het Hoofd (ongeveer op halve lengte van de kaartjes) tot in het westen nog geheel uit zand slik biezen riet en griend, kortom uit GorzenIn 1901 (niet afgedrukt) is de Buiten gors gedeeltelijk bedijkt en heeft de 'Ruige Plaat' (RP) al de uitloper zoals op kaartje 1906 staat aan gegeven. Het zalmvisbedrijf was op de Ruige Plaat, en de kade liep ver door tot in Delfshaven waar we het Wilton bedrijf zien ontstaan (uiterst rechts op de kaartjes). De eerste steen voor Wilton werd gelegd op 3 september 1898. De visserij was alleen vanuit Delfshaven te bereiken zoals het kaartje laat zien en men sprak van de Delfshavense zalmvisserij. Op het kaartje 1915 staan de oude grenzen (G), die van 1909 en die tot 1925, tussen Rotterdam en Schiedam aangegeven. Links onder de zalmpier. Helemaal onderaan is weergegeven de kop van de zalmpier. Ingetekend zijn de gebouwen. De tekening behoort bij een brief van 23 september 1901 van Domeinen aan Schiedam. De getallen zijn de gepeilde waterstanden ten opzichte van laag water. De kaartjes vertellen niet alleen het verhaal van de korte levensduren van beide visserijen, maar vooral van de snelle ontwikkeling van het haven en industriegebied in deze streek. In 1852 werd de Oranje Nassau (Pernis) aangelegd en in 1875 de Prins Hendrik Delfshaven. Aangezien Wilton in 1904 het be drijf geheel in Delfshaven had geconcentreerd moet de visserijkade verkort zijn want pas in 1909 von den in de Schiedamse Raad de discussies over de ve stiging aan de Maaskant. Vreemd eigenlijk dat de visserij nog verplaatst is, want het was duidelijk dat de zalmvisserij op grotere schaal een aflopende zaak was. Een aantal jaren later waren alle grote zegenzalmvisserijen verdwenen. Op een visserijtentoonstelling te Katwijk aan Zee in 1902 heeft gestaan 'een voorwerp voorstellende de Prins Hendrik nabij Schiedam, schaal 1:500 en thans geplaatst in het Maritiem Museum Prins Hendrik te RotterdamAldus een opmerking in het marktverslag van Kralingsche Veer. Prins Hendrik was een populaire naam. Hieronder een kaartje uit 1911. Znlmin 13

Scyedam | 1992 | | pagina 13