OP DE BRES VOOR DE LANGE KERKSTRAAT R.W. Poels Op 13 januari 1992 werd door de Historische Vereniging Schiedam een uitgebreide kritische reactie verzonden aan B W van Schiedam, betreffende het in november 1991 gepresen teerde nieuwbouwplan voor het ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat/Kreupel- straat. Het was niet de eerste maal dat de vereniging haar bezorgdheid uitte. Daartoe even terug naar het jaar 1987. De gemeente Schiedam maakte in juli 1987 plannen tot vestiging van een ABC- warenhuis aan de Lange Kerkstraat bekend. Volgens deze plannen zou zeker het Bui tenhofje van Belois aan de Kreupelstraat (bouwjaar 1748), maar ook een klein of groot deel van de noordwand van de Lange Kerkstraat ten offer vallen. Wel zegde wet houder C. Zijdeveld toen medewerking toe bij overbrenging van interieuronderdelen van het hofje of eventuele herbouw van het hofje elders. Per brief van 21 september 1987 maakte de Historische Vereniging uitgebreid schrifte lijk bezwaar bij B W betreffende de voorgenomen sloop van een groot deel van de Lange Kerkstraat ten behoeve van de vestiging van het ABC-warenhuis. In het ant woord van eind 1988 bleken B W en de vereniging zeker niet op het zelfde spoor te zitten. Wel werd toegezegd te zijner tijd informatie te verstrekken. Wegens het uitblij ven van een concreet bouwplan bleef de vereniging wachten met eventuele verdere actie in de hoop, dat toch een deel van de bedreigde panden door architect en op drachtgever zou worden ingepast in het plan. Die hoop werd gevoed door geruchten, dat alleen het centrale deel van de gevelwand zou worden gesloopt en dat ook het mo nument op nr. 56 behouden zou blijven. (Dit laatste was overigens een van de randvoorwaarden, die door de gemeente waren gesteld.) Niet alleen de Historische Vereniging gaf blijk van bezorgdheid. In mei 1988 besteed de de Bond Heemschut in haar tijdschrift aandacht aan de voorgenomen aantasting van de Lange Kerkstraat, nadat zij bij B W van Schiedam haar ongerustheid over de plannen had kenbaar gemaakt. Omdat kleiner of groter onheil toch steeds onvermijdelijker leek, startte de vereniging op 22 oktober 1991, m.m.v. de dienst gemeentewerken en de huidige gebruikers, een inventarisatie van de te slopen panden Lange Kerkstraat 321/m 62 en Kreupelstraat. De voorgevels, achtergevels en interieurs van alle panden werden beschreven en gefo tografeerd. Een en ander werd 4 december afgerond. PRESENTATIE VAN HET BOUWPLAN Vanaf eind oktober 1991 kwam de kwestie in een stroomverstelling. Op 30 oktober 1991 werd in de pers voor de allereerste maal een ontwerpschets afgedrukt voor de nieuwbouw: een strakke moderne gevel. De panden 32 t/m 62 zouden worden ge- 30

Scyedam | 1992 | | pagina 30